Filip
Film

Filip

  • Wydarzenie archiwalne: 18.04.2024
Miejsce:
Europejskie Centrum Filmowe CamerimageToruń, Rynek Nowomiejski 28

Z ogromną przyjemnością przypominamy dwa tytuły, o których w ostatnich miesiącach było w naszym kraju bardzo głośno. W kwietniu, na naszym ekranie pojawią się produkcje docenione podczas marcowej Gali 26. edycji Orłów – Polskich Nagród Filmowych: „Kos” w reżyserii Pawła Maślony (6 statuetek) oraz „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego nagrodzony w czterech kategoriach, w tym za najlepsze zdjęcia.

Oparta na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda, historia tytułowego Filipa (charyzmatyczny Eryk Kulm jr), młodego polskiego Żyda, który stara się przeżyć w czasach Drugiej Wojny Światowej. Bohater straciwszy wszystkich i wszystko co było mu bliskie, przybiera fałszywą francuską tożsamość i zostaje kelnerem w luksusowym hotelu, we Frankfurcie nad Menem. Czy mimo ciągłego igrania z losem uda mu się przetrwać?

Reżyser Michał Kwieciński („Statyści”, „Jutro idziemy do kina”) stworzył przejmującą i co zaskakujące, pozbawioną martyrologii historię wojenną, za którą doceniony został Srebrnym Lwem na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2022. Założyciel wytwórni filmów fabularnych Akson Studio, często występuje również w roli producenta, m.in. „Katyń”, „Czas honoru”, „Drzazgi”, czy „Miasto 44”.

Jeden z najciekawszych obecnie młodych talentów operatorskich, Michał Sobociński kontynuując rodzinną tradycję, dał się poznać jako twórca oryginalny, chętnie sięgający po ciekawe projekty. Od lat związany jest z Festiwalem EnergaCamerimage. W 2007 roku zdobył Brązową Kijankę za etiudę studencką „Ojciec”, sześć lat później walczył o Złotą Żabę w Konkursie Debiutów Operatorskich („Kamczatka”), z kolei w 2017 roku otrzymał główną nagrodę w Konkursie Filmów Polskich za zdjęcia do filmu „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Jego zdjęcia do „Filipa” przyniosły mu nie tylko wspomnianego Orła ale również Złotego Lwa w Gdyni w 2022 roku.

„KOS z FILIPEM rozbili bank” – dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych bilety na ten film w specjalnej cenie 10 zł!Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Powiązane wydarzenia

23
lipca (wtorek), godz. 18:35

KINO WSPÓŁCZESNE – Jedno życie

24
lipca (środa), godz. 17:00

Kino współczesne: „Civil War”

24
lipca (środa), godz. 19:10

GWIAZDY KINA: MADS MIKKELSEN – Na rauszu

25
lipca (czwartek), godz. 19:20

Kino współczesne: „Kod zła”

26
lipca (piątek), godz. 18:40

KINO POLSKIE – Wilczyca