Festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zdawiny na Kujawach”
Dla dzieci  /  Dziedzictwo

Festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zdawiny na Kujawach”

  • Wydarzenie archiwalne: 30.06.2024
Miejsce:
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w KłóbceKłóbka, gm. Lubień Kujawski

Zapraszamy na pierwszy w sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zdawiny na Kujawach”, który odbędzie się 30 czerwca (niedziela), w godz. od 15.00 do 18.00, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski.

Opowiemy o dawnym obrzędzie nazywanym zmówinamizdawinami czy zaręczynami. Poprzedzały go rainy, na nie kawaler szedł razem ze swatem. Jeśli został przyjęty, po nich następowały tytułowe zdawiny, które zaprezentuje w barwnym, humorystycznym, mówionym gwarą widowisku Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki” z Kruszyna. Podczas spotkania ustalano sprawy majątkowe i dotyczące wesela, w otoczeniu rodziny i sąsiadów, przygotowane, cytując Oskara Kolberga „z wielką wystawnością, nieledwie samemu weselu się równającą”.

Poza tym, na scenie wystąpią dwa zespoły obchodzące w tym roku jubileusz 10-lecia istnienia. Zespół „Polskie Kwiaty” z gminy Chełmża po raz pierwszy zaprezentuje się skansenowskiej publiczności w koncercie pt. „Oj zagraj mi muzyko!” w ramach trasy koncertowej dla Pomorza i Kujaw. Natomiast dziecięco-młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Chocenia znany jest w Kłóbce. Jego przedstawienia dawnych zabaw, pieśni i tańców kujawskich spotykały się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem.

Uczestnicy festynu wezmą ponadto udział m.in. w pokazie sypania wzorów piaskiem, prac rzemieślniczych, domowych. Szczególne atrakcje czekają na dzieci — warsztaty plecionkarskie, garncarskie, wyrobu pierścionków ze słomy i wianków z polnych kwiatków,  konkursy, zabawa drewnianymi zabawkami, chodzenie na szczudłach, pranie i wyżymanie przy użyciu zabytkowych sprzętów.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą już od godziny 13.00 kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, garnkami z gliny, biżuterią, zabawkami z wełny i szmatek, ozdobami ze słomy i masy solnej, torbami, miodem oraz smakołykami przygotowanymi przez regionalnych wystawców.

 

Wstęp na imprezę w cenie biletu:

Normalny – 20 zł

Ulgowy – 10 zł



Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku