
Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego 2026 (20. edycja)
- 27czerwca 2026 (sobota), godz. 15:00–22:00
- 28czerwca 2026 (niedziela), godz. 16:00–22:00
20. edycja Festiwalu – dwa dni progresywnej muzyki w Toruniu
Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasz Beksiński to wydarzenie z wieloletnią tradycją, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez muzycznych tego gatunku w Polsce. Odbywające się co roku latem koncerty stanowią przede wszystkim promocję polskiej muzyki progrockowej, choć – zgodnie z ideą festiwalu – nie brakuje również zagranicznych gości specjalnych.
Już 27 i 28 czerwca 2026 roku w Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych rockowi progresywnemu w Polsce. Festiwal przez lata wypracował silną markę, zobowiązującą organizatorów do prezentowania artystów o najwyższym poziomie artystycznym – zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Program został ułożony tak, aby – zgodnie z tradycją wydarzenia – zapewnić publiczności możliwie szeroką rozpiętość stylistyczną w obrębie rocka progresywnego.
Program koncertów
Pierwszy dzień festiwalu, 27 czerwca (godz. 15:00–22:00), wypełnią występy:
- Dariusz Krzysztof Kurman Guitars Project (Szczecin)
- Andareda (Jaworzno)
- Krzysztof Lepiarczyk & Marek Smelkowski (Kraków & Poznań)
- Szymon Brzeziński (Gniezno)
- Chandelier (Niemcy – Gość Specjalny)
Drugiego dnia, 28 czerwca (godz. 16:00–22:00), zaprezentują się:
- Marcin Pająk (Kielce / Wielka Brytania)
- Euphorizone (woj. kujawsko-pomorskie)
- Oudeziel (Pomorze)
- Quidam (woj. kujawsko-pomorskie)
Wydarzenia towarzyszące
Festiwal to nie tylko koncerty. Organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących, które od lat stanowią ważny element programu.
- Jednym z nich jest popularna „Cegiełko – Loteria Fantowa”, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem uczestników. To okazja do zdobycia muzycznych gadżetów, wydawnictw i festiwalowych pamiątek.
- Podczas wydarzenia zostanie również wręczona prestiżowa Nagroda im. Roberta „Ro-Ro” Roszaka. W tym roku trafi ona do zespołu Oudeziel za album The Finest Hour, uznany za jedno z najciekawszych polskich wydawnictw progresywnych minionego roku.
- Istotnym punktem programu będzie także 5. edycja plebiscytu im. Piotra „Grudnia” Grudzińskiego, upamiętniającego wybitnego muzyka. Wyróżnienia przyznane przez fanów trafią do artystów w kilku kategoriach instrumentalnych i zespołowych, a także za szczególne osiągnięcia.
- Nowością jest pierwsza edycja Nagrody im. Janusza „Jaśka” Bożko, dedykowanej młodym, obiecującym twórcom sceny progresywnej.
- Na terenie festiwalu funkcjonować będzie również kiermasz płytowy, przyciągający kolekcjonerów i miłośników muzycznych rarytasów, a także festiwalowe studio „U Rysia”, w którym realizowane będą wywiady z uczestnikami wydarzenia.
Dodatkowe atrakcje i atmosfera
Po pierwszym dniu koncertów zaplanowano afterparty w toruńskim Kombinacie Kultury. Całość wydarzenia będzie transmitowana na żywo w internecie – bezpłatnie, dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia organizującego festiwal.
Tradycyjnie dostępna będzie także strefa gastronomiczna przygotowana przez Fort IV z Torunia.
Muzyka dostępna dla wszystkich
Wstęp na festiwal pozostaje darmowy, co od początku stanowi jedną z najważniejszych idei wydarzenia. Organizatorzy podkreślają, że ich celem jest popularyzacja ambitnej muzyki i dotarcie z nią do jak najszerszego grona odbiorców. Jubileuszowa edycja zapowiada się jako wyjątkowe święto rocka progresywnego – otwarte, różnorodne i dostępne dla każdego, kto chce odkrywać muzykę na najwyższym poziomie artystycznym.
Festiwal od początku swojego istnienia wykracza poza samą muzykę. Wspiera także ambitnych twórców z innych dziedzin sztuki – stąd obecność wystaw fotografii, wernisaży artystycznych czy pokazów multimedialnych. Hasła, które najlepiej oddają charakter wydarzenia, to: muzyka – pasja – atmosfera – przyjaźń. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2007 roku w Gniewkowie, w MGOKSiR, gdzie przez lata budowano jego renomę. W latach 2016–2019 wydarzenie przeniosło się do Torunia, by w 2021 roku ponownie wrócić do Gniewkowa. Obecnie festiwal znów gości w Toruniu, przyciągając fanów rocka progresywnego z całej Polski.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES, które od lat konsekwentnie rozwija festiwal, dbając o jego wysoki poziom artystyczny i niepowtarzalną atmosferę.