Festiwal Prapremier 2022: JA, WOJNA I PLASTIKOWY GRANAT (szkic sceniczny)
Teatr / Kabaret

Festiwal Prapremier 2022: JA, WOJNA I PLASTIKOWY GRANAT (szkic sceniczny)

  • Wydarzenie archiwalne: 27.10.2022
Miejsce:
Aula Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza WielkiegoBydgoszcz, ul. Kopernika 1
reżyseria Magda Szpecht
autor Nina Zakhozhenko
przekład z ukraińskiego na polski Anna Korzeniowska-Bihun
przekład z ukraińskiego na angielski Valeria Kosmidaylo

asystent reżyserki Michał Surówka

występują Mirosław Guzowski, Jewhenija Nepytaliuk, Katarzyna Pawłowska, Michalina Rodak, Michał Surówka, Małgorzata Witkowska

kompilacja sztuk jednoaktowych

Ludzie się zakochują, biorą rozwody, wychowują dzieci, leczą zęby, a w tym samym czasie wrogie myśliwce przelatują po niebie, po ulicach jeżdżą czołgi, zmieniając na zawsze tak zwyczajne poczucie wolności i bezpieczeństwa.

“Ja, wojna i plastikowy granat” to zbiór 7 krótkich opowiadań pokazujących życie i śmierć ukraińskich cywilów w pierwszych miesiącach rosyjskiej pełnoskalowej inwazji. Opowiadają o krwawej zbiorowej traumie i nowej rzeczywistości, jaką zbudowała. Znajdziecie w nich różne strategie przetrwania, nowe role płciowe, analogie historyczne i wewnętrzne kryjówki.

Czy można przerwać krąg przemocy? Czy możliwa jest ucieczka do normalności? Czy zaklęcie uśmiercające rzucone przez Voldemorta zamieni się w magiczną bliznę Harry’ego Pottera?

To opowieści o wielkiej wojnie i małym człowieku, który odnajduje w sobie znacznie więcej siły i odwagi, niż się spodziewał.

o autorce

NINA ZAKHOZHENKO

dramaturżka i twórczyni teatralna z Kijowa, obecnie mieszkająca we Lwowie. Jest absolwentką teorii literatury i dramatu na Uniwersytecie Narodowym „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej”.

Współpracowała z wieloma teatrami rządowymi i pozarządowymi jako artystka cyfrowa, menedżerka kultury oraz dramaturżka.

Była m.in. tłumaczką i dramaturżką spektaklu „Philoctetes. The ancient rave” (na podstawie tekstów H. Müllera i Sofoklesa, Lwowski Teatr Dramatyczny im. Łesi Ukrainki, Lwów, 2020) oraz współautorką „People’s commissariats” ( 2021, Teatr Publicist, Charków).

Premiera jej sztuki „Siedem pierwszych dzieł Aliny” w Nowym Teatrze na Peczersku w Kijowie nie odbyła się z powodu wybuchu wojny w Ukrainie. Ostatnia premiera – spektakl „I’m Ok” – opowiadający o życiu nastolatków w okupowanej Buczy – odbyła się 1 lipca 2022 roku
w Charkowskim Teatrze Lalek.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, napisała serię krótkich dramatów o poczuciu wolności i bezpieczeństwa w czasie wojny.

Większość z tych tekstów została wykorzystana w sztuce „Ja, wojna i granat zabawka”.

Źródło: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Mickiewicza 2
85-071 Bydgoszcz
tel.: 52 339 78 18

Powiązane wydarzenia

06
grudnia (środa), godz. 10:00

Czerwony Kapturek

07
grudnia (czwartek), godz. 10:00

Czerwony Kapturek

08
grudnia (piątek), godz. 10:00

Czerwony Kapturek