Festiwal Muzykofilia. Edycja VIII „Rytm życia” | wernisaż wystawy
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Festiwal Muzykofilia. Edycja VIII „Rytm życia” | wernisaż wystawy

  • Wydarzenie archiwalne: 10.05.2024
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

„Rytm życia” to wystawa prac malarskich, graficznych i rysunkowych oraz rzeźb, które w osobisty sposób odnoszą się do miejsca człowieka w świecie. Artystki i artyści pokazują jednostkę w kontekście natury, życia codziennego, technologii, czy przestrzeni wewnętrznej. Spoiwem wszystkich prac jest tytułowy rytm życia, który pulsacyjnie odmierza upływający czas.

Malarstwo Jacka Gramatyki dotyczy biologicznej zmienności, której podlega cały świat ożywiony. Oksana Budna-Kaczor przekłada nurtujące ją zagadnienia na matrycę graficzną, łącząc różne techniki twórcze i używając cytatów fotograficznych. Na pograniczu technik znajdują się również prace Magdaleny Chomiak, która odnosi się do kwestii życia człowieka w jego aspekcie cielesnym i duchowym. Symboliczne malarstwo Łukasza Wodyńskiego oscyluje wokół tematów psychologicznych i egzystencjalnych, dotykając problemów ponowoczesnego świata i „cyfrowej apokalipsy”. Poza konkretnym czasem i przestrzenią sytuują się surrealistyczne portrety i małe formy rysunkowe Ewy Bińczyk. Malarstwo Anny Ruty Pilewicz jest natomiast podróżą w głąb oceanu, snu, ciemnej materii, która symbolizuje podświadomość. Obrazy-talizmany Aleksandry Szczodry wypełniają archetypy i symbole zaczerpnięte z mitologii sumeryjskiej, greckiej i tybetańskiej, a ich przesłaniem jest ożywianie żeńskiej energii w każdym z nas.

Festiwal Muzykofilia to cykliczna impreza muzyczna, która od lat integruje międzynarodową społeczność artystyczną. W programie VIII edycji festiwalu znajdą się: koncerty muzyki perkusyjnej z gatunku etno i elektroniki, spotkanie z kultowym pisarzem i dziennikarzem muzycznym, seans filmowy, warsztaty oraz wystawa eksplorująca zjawisko rytmu. Całość uzupełnią małe targi muzyczne oraz „noc żywych rytmów” czyli „taktowne” afterparty.

Festiwal Muzykofilia. Edycja VIII: „RYTM ŻYCIA" - program Organizator: Fundacja Artystyczna Kosmos Dyrektor artystyczny: Rafał Iwański Oprawa graficzna: Anna Ruta Pilewicz Kuratorka wystawy: dr Ewa Bińczyk Partnerzy: Centrum Kultury Dwór Artusa, Goethe Institut w Warszawie, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Kombinat Kultury, Hotel Mercure, Manekin Patronat medialny: TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, TV Toruń, Anxious Musick Magazine, independent.pl Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Źródło: Dwór Artusa