Logo partnera
Wstęp wolny  /  Muzyka i taniec

Festiwal Młodej Muzyki 2023 | Inauguracja Festiwalu | „Damskie Granie” | Koncert

  • Wydarzenie archiwalne: 22.09.2023
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Trzecia edycja Festiwalu Młodej Muzyki – HOMMAGE A MIKOŁAJ KOPERNIK – nadchodzi wielkimi krokami! Wzorem poprzednich edycji czeka na nas cała paleta artystycznych wydarzeń! Usłyszymy intrygujące prawykonania, muzykę elektroakustyczną, jazzową, a nawet piosenkę literacką! Na scenie wystąpią znakomici soliści, zespoły i orkiestry oraz spotkamy się ze znanymi muzycznymi osobistościami!

Pierwszego dnia Festiwalu Młodej Muzyki usłyszymy Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus, uważaną za jedną z najlepszych w świecie. Została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem Jeunesses Musicales, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

W 2014 roku Orkiestra otrzymała status Instytucji Kultury współprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Polskie Radio S.A. w Warszawie, a w 2018 roku do współprowadzących dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz. Ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową.

Koncert inauguracyjny Festiwalu Młodej Muzyki skupi się wokół twórczości polskich kobiet kompozytorek pochodzących w większości z regionu kujawsko-pomorskiego i najwybitniejszej polskiej dyrygentki – Agnieszki Duczmal. Celem spotkania będzie ukazanie szerokiego kontekstu kobiecej sztuki muzycznej.

Po koncercie odbędzie się spotkanie z dyrygentką – Agnieszką Duczmal, które poprowadzi dla Was Gabriela Ułanowska.

Współorganizatorem wydarzenia jest Pomorskie Towarzystwo Muzyczne.

Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

17
czerwca (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

21
czerwca (piątek), godz. 19:00

Letni Dance Intense

22
czerwca (sobota), godz. 12:00

Zwiedzanie Dworu Artusa