Festiwal Literatury PRZECZYTANI 2023: O Jadwidze Stańczakowej – Janda / Sobolewska / Ładoń
Literatura

Festiwal Literatury PRZECZYTANI 2023: O Jadwidze Stańczakowej – Janda / Sobolewska / Ładoń

  • Wydarzenie archiwalne: 18.06.2023
Miejsce:
Miejskie Centrum KulturyBydgoszcz, Marcinkowskiego 12-14
WYDARZENIE SPECJALNE NA 10. URODZINY KWARTALNIKA „FABULARIE”
Rozmowa + projekcja filmu Parę osób, mały czas
W maju tego roku minęło dokładnie 10 lat od momentu założenia w Bydgoszczy kwartalnika kulturalnego „Fabularie”. Od samego początku swojego istnienia pismo wspierane jest finansowo przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Przez pierwsze trzy lata posiadało również dotację ministerialną, którą, podobnie jak wiele innych polskich periodyków, utraciło wraz ze zmianą w kraju partii rządzącej. Mimo tego, od siedmiu już lat, dzięki determinacji i ogromowi pracy redakcji, „Fabularie” niezmiennie utrzymują bardzo wysoki poziom zarówno merytoryczny, jak i edytorski.
„Fabularie” nierzadko wzbogacane są także o dodatkowe, ważne społecznie, politycznie i literacko, publikacje książkowe, dostrzegane i nagradzane w wielu konkursach literackich w kraju. Bieżącemu, 31. numerowi pisma towarzyszy wybór wierszy Jadwigi Stańczakowej (1919–1996), ociemniałej poetki i pisarki, dokonany specjalnie dla „Fabularii” przez jej wnuczkę Justynę Sobolewską, która pracuje obecnie nad książką poświęconą swojej babci. Stańczakowa przyjaźniła się także z poetą, prozaikiem i dramatopisarzem Mironem Białoszewskim – opowiadał o tym film Parę osób, mały czas w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Rolę Stańczakowej zagrała w nim Krystyna Janda.
PROGRAM:
godz. 17.00: spotkanie z Krystyną Jandą, Justyną Sobolewską i dr hab. Moniką Ładoń
  • KRYSTYNA JANDA – jedna z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych polskich aktorek filmowych i teatralnych, reżyserka, prozaiczka, felietonistka i piosenkarka. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury (od 2004) oraz dyrektorka artystyczna powołanych przez fundację Teatru Polonia oraz Och-Teatru w Warszawie. Karierę rozpoczęła jeszcze w trakcie studiów, występując w produkcjach telewizyjnych. Jej debiutem kinowym była główna rola – reżyserki Agnieszki – w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru” (1976). Międzynarodowe uznanie przyniosła jej rola Antoniny Dziwisz w filmie „Przesłuchanie” (1982) Ryszarda Bugajskiego. Grała również w filmach produkcji niemieckiej, francuskiej i węgierskiej, m.in. w nagrodzonym Oscarem filmie „Mefisto” (1981) Istvána Szabó. Wyreżyserowała także film „Pestka” (1995) na podstawie prozy Anki Kowalskiej, a także liczne spektakle sceniczne i spektakle telewizyjne.
  • JUSTYNA SOBOLEWSKA – dziennikarka tygodnika „Polityka”. Współautorka książek Jestem mamą (2004) oraz Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz (2021), autorka zbioru esejów Książka o czytaniu (2012, 2016) i wyboru opowiadań Kornela Filipowicza Moja kochana, dumna prowincja (2017). Autorka biografii Filipowicza Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu (2020). Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Córka krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego i historyczki literatury Anny Sobolewskiej. Wnuczka pisarki Jadwigi Stańczakowej.
  • MONIKA ŁADOŃ – ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Śląskim. Doktorat, poświęcony pisarstwu i społecznej roli Antoniego Słonimskiego, obroniła w 2005 roku. Jej zainteresowania naukowe dotyczą doświadczeń granicznych: choroby, starości i żałoby oraz studiów nad niepełnosprawnością. O doświadczeniu choroby traktuje jej książka Choroba jako literatura. Studia maladyczne, na podstawie której uzyskała stopień doktor habilitowanej. Współtworzy i redaguje serię „ars medica ac humanitas” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pełni funkcję zastępczyni redaktor naczelnej czasopisma „Rana. Literatura – Doświadczenie – Tożsamość”.
Prowadzenie: Emilia Walczak.
godz. 18.30: pokaz filmu Parę osób, mały czas (reż. Andrzej Barański, 2005, 104’) z AUDIODESKRYPCJĄ
Historia wyjątkowej relacji łączącej Mirona Białoszewskiego z Jadwigą Stańczakową. Stańczakowa (Krystyna Janda) jest osobą ociemniałą. Mieszkanie z apodyktycznym i nadopiekuńczym ojcem (Igor Przegrodzki) sprawia, że jest również całkowicie niesamodzielna. Przyjaźń z Białoszewskim (Andrzej Hudziak), człowiekiem nieco ekscentrycznym, poetą i oryginalnym prozaikiem, bardzo mocno wpływa na jej życie. Niezaradność artysty w codziennych sprawunkach motywuje do działania Jadwigę, która z czasem zaczyna pełnić rolę jego sekretarki – nagrywa na magnetofon dyktowane przez niego teksty, a następnie przepisuje je na maszynie. Z kolei Białoszewski pełni rolę swoistego mistrza przyjaciółki, udzielając jej rad i poprawiając pisany przez nią Dziennik we dwoje. Ich relacja wykracza jednak znacznie dalej poza względy praktyczne. Byli sobie potrzebni – ta głębsza potrzeba psychiczna wynikała z całej komplikacji ich życia [opis dystrybutora].
Festiwal Literacki Przeczytani organizowany jest od 2014 roku przez Stowarzyszenie Intelektualistów Niepokornych „Trickster” we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Przeczytani to kilka dni fascynujących spotkań z mistrzyniami i mistrzami słowa pisanego oraz warsztatów, na których możecie poznać tajniki sztuki pisania książek. Sprawdź pozostałe wydarzenia w ramach Festiwalu Literatury PRZECZYTANI 2023 – kliknij tutaj


Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Powiązane wydarzenia

19
października (sobota), godz. 19:00

BLACK STAR FEST (FLAPJACK/BLACK STAR/HOPE)