EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA WE WŁOCŁAWSKIM MUZEUM
Dziedzictwo

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA WE WŁOCŁAWSKIM MUZEUM

  • Wydarzenie archiwalne: 17.09.2023
Miejsce:
Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii WłocławkaWłocławek, Bulwary 6, Szpichlerna 19
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.    
W tym roku Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w drugi tydzień września.
Pierwszym  wydarzeniem organizowanym z okazji EDD będzie prelekcja i oprowadzanie po wystawie „Dawny świat dziecka”, na które zapraszamy w sobotę 16 września. W ramach ekspozycji przygotowano trzy wnętrza mieszkalne: chłopskie z końca XIX w., ziemiańskie z okresu międzywojennego oraz pokój z lat 60–70. XX w., w każdym umieszczono sprzęty codziennego użytku, ubrania, zabawki itp. Ponadto wystawę podzielono na bloki tematyczne pokazujące zabawy, pracę dzieci, naukę oraz udział w obrzędowości dorocznej. Zgromadzone obiekty to ubrania codzienne i stroje świąteczne, pamiątki chrztu i komunii świętej, przedmioty związane z dziećmi młodszymi (wózki, łóżeczka butelki do karmienia, nocniki itp.) i starszymi (przybory szkolne, laseczki pastusze kołatki). Sporą część ekspozycji stanowią zabawki jako ważna część rzeczywistości dziecięcego świata. Udział dzieci w obrzędach dorocznych pokazują rekwizyty używane przez nie podczas obchodów kolędniczych (czapki, stroje, szopka, gwiazda itp.). Wystawa „Świat dziecka wiejskiego” powstała ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
WSTĘP: 1zł/os. GODZINA: 11.00-12.00 MIEJSCE: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Włocławek
W niedzielę, 17 września zapraszamy na prelekcję „Co odziedziczyliśmy z wierzeń Słowian, czyli słów kilka o przenikaniu się współczesności z tradycją”.
Jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa każdego człowieka jest tradycja, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Dzięki niej odróżniają się od siebie różne społeczności czy grupy etniczne. Tradycja przenika do popkultury, jej motywy wykorzystywane są w książkach, filmach oraz grach. Teraźniejsze obyczaje mają swoje korzenie jeszcze w czasach pogańskich, dawnych wierzeniach z okresu plemiennego. Wiara w różnego rodzaju demony była żywa nawet do początku XX w. Obecnie każdemu zdarza się czasem choćby nieświadomie czynić różnego rodzaju zabiegi „magiczne” wywodzące się z zamierzchłych czasów.
WSTĘP: 1zł/os. GODZINA: 12.00-13.00 MIEJSCE: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19, Włocławek

Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Słowackiego 1A
87-800 Włocławek
tel.: 54 232 36 25