Europejska Noc Muzeów: Muzeum Oświaty (zwiedzanie wystaw)
Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Europejska Noc Muzeów: Muzeum Oświaty (zwiedzanie wystaw)

  • Wydarzenie archiwalne: 14.05.2022
Miejsce:
Muzeum OświatyBydgoszcz, Marii Skłodowskiej-Curie 4
Muzeum Oświaty zaprasza w godzinach 18:00-24:00 do odwiedzania wystaw stałych oraz na wernisaż  „Papież Polak patronem Kujawsko-Pomorskiego”. Wstęp wolny.

  • Wernisaż wystawy pt.: „Papież Polak patronem Kujawsko-Pomorskiego” oraz prelekcja Pawła Konkola pt. „Nie byłoby tego Papieża Polaka”.

  • Wirtualna prezentacja pt. „Szlaki papieskie – filmowo – poetycka wędrówka po miejscach odwiedzanych przez Jana Pawła II”.

  • „Szkolnictwo w okresie PRL” – wystawa wspomnień.

  • „Drogi zdobywania zawodu nauczyciela” – wystawa przeznaczona dla osób związanych z oświatą.

  • „Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939–1945” – wystawa dotycząca życia bydgoszczan.

  • „Marian Rejewski – genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog” – wykorzystaj w praktyce symulator Enigmy.


Muzeum Oświaty zaistniało w Bydgoszczy 14 października 1985 r. Przejęło na początek około 1000 jednostek inwentarzowych, zgromadzonych przez grupę emerytowanych nauczycieli, entuzjastów zbieractwa i idei muzealnictwa oświatowego. Prowadzili oni społecznie od 1978 r. Muzeum Pamiątek Nauczycielskich korzystając z pomieszczenia w Wydziale Oświaty i Wychowania, później w Domu Nauczyciela. Wśród zbiorów dominowały dawne podręczniki, czasopisma, szczątkowe akta i fotografie. Trzon kolekcji stanowią: sprzęty szkolne (ławki, stoliki, tablice), wyposażenie uczniów i nauczycieli (podręczniki, literatura metodyczna, zeszyty, stroje szkolne i organizacyjne, tarcze, przybory do pisania itp.) fotografie i nagrania, świadectwa szkolne), szczątkowe akta szkół i organizacji uczniowskich w tym ZHP, PCK, LOP i innych, spuścizny wybitnych nauczycieli bydgoskich.