<span style="color:red">Europejska Noc Muzeów 2023:</span> WYSTAWA – PODRÓŻ - MEDYTACJA
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Inne

Europejska Noc Muzeów 2023: WYSTAWA – PODRÓŻ - MEDYTACJA

Wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2023. Zobacz podstronę ENM 2023
  • Wydarzenie archiwalne: 13.05.2023
Miejsce:
BCOPWBydgoszcz, ul. Gdańska 5
Galeria „Gdańska 5” w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu zaprasza na wystawę fotograficzną Macieja Byczkowskiego „Prawa Człowieka. Dostrzegam” pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

WYSTAWA – PODRÓŻ - MEDYTACJA

Pierwsza część wystawy zaprasza w podróż w różne zakątki Ziemi. W tej części zdjęciom z różnych części świata towarzyszą wybrane artykuły z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Specjalnie dobrane słowa i obrazy wspólnie ilustrują takie pojęcia jak Równość, Braterstwo, Twórczość, Własność, Adoracja… Ta część inspiruje do podróży w głąb siebie i poruszenia wyobraźni. Celem wyprawy – wystawy jest dotarcie do źródeł braterstwa. To globalne przesłanie pokoju i nadziei.

W drugiej części wystawy “Dziedzictwo” pracom fotograficznym towarzyszą wybrane cytaty przedstawicieli polskiej myśli humanistycznej, takich jak Hugo Kołłątaj, Cyprian Kamil Norwid czy Leszek Kołakowski, skoncentrowane na człowieku i przynależnych mu prawach. To Polska właśnie tak dostojnie i mądrze przypomina o prawach człowieka.

Dziedzictwo myśli polskiej, opatrzone fotografiami z Wilanowa i innych miejsc ojczystych, staje się na naszych oczach wielowymiarowym dziełem serca. Dla Wszystkich. Centralnym punktem tej części wystawy są słowa Hugo Kołłątaja z 1790 roku (Prawo polityczne narodu polskiego): „Nigdy, niezależnie od epoki, niezależnie od warunków, nie jest dozwolone gwałcić prawa człowieka ani odmawiać mu przywrócenia jego praw. Żaden kraj nie jest godny nazywać się wolnym, jeśli choć jeden człowiek zmuszony jest do niewoli. Żadne ustawodawstwo nie może więc przemilczeć praw człowieka, żadne społeczeństwo nie może poświęcać jednego człowieka dla innych”. Cytat ten niezwykle pięknie wybija się na tle obrazów przedstawiających rzeźby z otoczenia Pałacu w Wilanowie. Fotografie rzeźb zostały przygotowane specjalną techniką wykorzystującą grę świateł kolorów i ujęć. Tworzy to niezwykle malarskie przedstawienie – imitację ówczesnego społeczeństwa – i porusza nowatorską ekspozycją.

Wystawę zamyka prezentacja multimedialna, w której wybrane fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka czyta Andrzej Seweryn

Wystawa jest realizowana w ramach „Maja miesiąca równości, różnorodności i praw człowieka.”

Wystawę można zwiedzać do godz. 24.00, Galeria „Gdańska 5”, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu ul. Gdańska 5, Bydgoszcz
 
WYŚWIETL WSZYSTKIE WYDARZENIA W RAMACH ENM W BYDGOSZCZY

ZBIERAJ PIECZĄTKI I WYGRYWAJ NAGRODY! – WIĘCEJ O KONKURSIE I WSZYSTKIE NIEZBĘDNE INFORMACJE

 

Źródło: Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu

ul. Gdańska 5
85-005 Bydgoszcz
tel.: 52 585 91 11