Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Muzyka i taniec  /  Sztuki wizualne

Europejska Noc Muzeów 2023: „DWIE WIEŻE” – NOC MUZEÓW W BRODNICY

  • Wydarzenie archiwalne: 12.05.2023
Miejsce:
Brodnica
12 maja, od godziny 18:00 do północy zapraszamy na NOC MUZEÓW w BRODNICY! Ta jedyna w swoim rodzaju noc jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić wszystkie oddziały naszego muzeum, zwłaszcza, że przygotowaliśmy wyjątkowe atrakcje.

Przed Wami stoją otworem:

GALERIA BRAMA (BRAMA CHEŁMIŃSKA)
18:00 – zapraszamy na wernisaż wystawy „WYRWANE ZIEMI… I NIE TYLKO”. Wystawa prezentuje materiały pochodzące z badań prowadzonych przez detektorystów oraz dorobek kolekcjonerów z regionu brodnickiego (Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne Ziemi Michałowskiej „Cultura”, Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno – Poszukiwawcza, Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu).

CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
18:00 – konkurs ekologiczny „ZIELONY W TYM TEMACIE”.
Zadanie sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
19:00 – prelekcja Michała Fabiszewskiego, autora wystawy fotograficznej „Dolina Drwęcy”. Sponsor zdjęć – Nadleśnictwo Skrwilno.

PAŁAC ANNY WAZÓWNY
19:00 – zapraszamy na koncert „PERŁY MUZYKI BAROKU”, w wykonaniu zespołu Alba del Mondo, w składzie: Adam Kamieniecki – baryton Radosław Orawski – flet traverso / flet podłużny Paulina Garlińska – viola da gamba Lena Nowakowska – klawesyn.

Alba del Mondo, to grupa założona w sierpniu 2020 roku, przez barytona Adama Kamienieckiego oraz klawesynistkę Lenę Nowakowską. Zespół koncentruje się na muzyce dawnej, skupiając się przede wszystkim na wykonawstwie dzieł z epoki baroku, w nurcie historycznie poinformowanym. Skład zespołu, złożony z młodych profesjonalnych muzyków – związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi, poszerzany jest zgodnie z zapotrzebowaniem repertuarowym. Alba del Mondo wykonuje muzykę XVII- i XVIII-wieczną, pochodzącą z różnych zakątków Europy. W sierpniu 2021 roku miała miejsce pierwsza trasa koncertowa zespołu (woj. świętokrzyskie) z programem “Muzyka na chwilę”. Zespół jest również organizatorem corocznego Wschodniego Festiwalu Muzyki Barokowej MUSICA DELL’ANIMA w Zamościu oraz cyklu koncertów “Barokowe Wieczory w Pałacu Kindermanna” w Łodzi.

Organizator – Towarzystwo Miłośników Ziemi Michałowskiej.
Partner wydarzenia – Muzeum w Brodnicy.
Zadanie dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

ZAMEK KRZYŻACKI
- Zapraszamy na romantyczne (i komiczne zarazem) chwile w niezwykłej scenerii ruin zamku krzyżackiego. Inscenizacje wybranych fragmentów „Zemsty” Aleksandra Fredry przedstawią uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 w Brodnicy. Dwie, niebanalne pary – Wacław i Klara oraz Podstolina i Papkin (oraz krokodyl) – zabiorą nas w uczuciową podróż do XIX w.
- Warsztaty historyczne i rękodzielnicze.

BRODNICKA FARA
Zwiedzanie wieży kościoła farnego.
Organizator – Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy
Partner – Muzeum w Brodnicy

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!