Ethniesy 2023: Masala Soundsystem – koncert
Muzyka i taniec

Ethniesy 2023: Masala Soundsystem – koncert

  • Wydarzenie archiwalne: 17.03.2023
Miejsce:
Miejskie Centrum KulturyBydgoszcz, Marcinkowskiego 12-14
Wydarzenie w ramach Ethniesy 2023:

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY


Masala Soundsystem to międzykulturowy kolektyw z Warszawy, znany z 20 lat działalności oraz ponad 10 albumów i EP. Masala to z jednej strony tradycyjne instrumenty (m.in. lira korbowa, duduk, drumla, saz, suka) i techniki wokalne (śpiew gardła) z Azji, Bliskiego Wschodu i Europy Wschodniej. Z drugiej – perkusyjne loopy, głęboki bas i społecznie świadoma uliczna poezja. A wszystko to zaserwowane z sowitą dozą punkowej energii i ‘rozumnego szału’. Grupę tworzą wirtuozi w swoich dziedzinach, wywodzący się z tak odległych światów jak tradycyjna muzyka ludowa, hip-hop, reggae i dancehall czy współczesna muzyka elektroniczna. Ich wspólne działania artystyczne okazują się jednak doskonale współgrać i tworzą fascynująca całość.

Historia Masala Soundsystem rozpoczęła się w 2002 roku, gdy dziennikarz, pisarz i podróżnik Max Cegielski zebrał grupę przyjaciół aby zagrać imprezę promującą jego książkę „Masala”, napisaną w rezultacie podróży przez Indie. Poza nim, “ojcami założycielami” byli Que Sabroso (ex-Brygada Kryzys, ex-Tilt), Praczas (Village Kollektiv) i Szaja (Kapela Ze Wsi Warszawa, R.U.T.A.). Muzycznym założeniem była chęć zaprezentowania porywającej, pełnej tanecznej energii muzyki z różnych stron świata.

Poza Praczasem, założyciele Masali zmniejszali z biegiem czasu zaangażowanie w jej działania. Jednocześnie jednak, z utalentowanego grona jej ‘regularnych gości’, wykluł się nowy “rdzenny” skład.

Skład MASALA SOUNDSYSTEM

Duże Pe – frontman, wokalista,

MC | Praczas – elektronika, syntezatory,

Bart Pałyga – etniczne instrumenty strunowe, śpiew gardłowy, drumla

Wojciech Lubertowicz – etniczne perkusjonalia i etniczne flety

Przez ponad 20 lat działalności, Masala Soundsystem zagrała więcej niż 1000 koncertów występując na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na:  Heineken Open’er, Wschód Kultury, Przystanek Woodstock, Reggae Nad Wartą, T-Mobile Nowe Horyzonty, Cracow Reggae Festival, Wrocław Non-Stop, SORI Festival (Jeonju, Korea Płd), Antitapas Night (Bruksela, Belgia), Fusion Festival (Dorf-Mecklenburg, Niemcy), Yeongdeungpo Culture Centre (Seul, Korea Płd), Cross Club (Praga, Czechy), Olive Club (New Delhi, Indie), L’ALG Club (Paryż, Francja),  Festival (Cluj-Napoca, Rumunia), Shakespeare Pub (Eskisehir, Turcja),  Sound Central Festival (Kabul, Afganistan).

Możliwość zakupu karnetu w cenie 110 zł – TUTAJ.

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Powiązane wydarzenia

02
czerwca (niedziela), godz. 18:00

Al Di Meola Acoustic Trio - GALA OTWARCIA

03
czerwca (poniedziałek), godz. 19:30

Senri Kawaguchi feat. Felix Jazz Orchestra

04
czerwca (wtorek), godz. 19:00

Jonathan Moffett Drum Show