Energia Kosmosu, rytmy natury – wystawa grafiki z kolekcji Wozowni - wernisaż
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Energia Kosmosu, rytmy natury – wystawa grafiki z kolekcji Wozowni - wernisaż

  • Wydarzenie archiwalne: 11.09.2023
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6

artyści / artystki: Getulio Alviani, Marek Basiul, Stanisław Borysowski, Zygmunt Czyż, Józef Drążkiewicz, Ryszard Gieryszewski, Jerzy Grabowski, Izolda Kotlarczyk, Zygmunt Kotlarczyk, Danuta Kowzan-Nowicka, Hieronim Kozłowski, Anna Krukowska, Ryszard Krzywka, Jan Leśniak, Zdzisław Mackiewicz, Lucjan Mianowski, Jan Pamuła, Maria Pawłowska, Andrzej Pietsch, Edmund Piotrowicz, Mirosław Piotrowski, Henryk Płóciennik, Michał Rygielski, Joel Stein, Marcin Surzycki, Aleksandra Telka-Budka, Jerzy Treliński, Katarzyna Tretyn, Maria Wąsowska, Krzysztof Wyzner

kuratorki: Natalia Cieślak, Joanna Gwiazda

 

Niebo to arena nieustannie rozgrywającego się fascynującego spektaklu. Obserwujemy na nim dynamikę poruszanych powiewami wiatru koron drzew, taniec ptaków w locie, metamorfozy chmur i obłoków, ale też całe spektrum zjawisk astronomicznych i zmian położenia ciał niebieskich. Pojawianie się i znikanie na firmamencie gwiazd zwiastuje zmianę pór dnia. Symptomem korelacji między ciałami niebieskimi są też inne rytmiczne fenomeny przejawiające się w naturze. Przykład stanowią chociażby pływy morskie, wywołane oddziaływaniem grawitacyjnym między Ziemią, Słońcem i Księżycem.

Związki między Kosmosem a przyrodą to niewyczerpalne źródło motywów do opracowania dla artystek i artystów. Wystawa Energia Kosmosu, rytmy natury odzwierciedla różnorodność twórczych postaw w odniesieniu do problemu relacji pozaziemskie – ziemskie. Dwie z nich wydają się jednak dominujące. Jedna – to ściśle scjentystyczna fascynacja dociekaniami przedstawicieli nauk ścisłych, za drugą stoi z kolei chęć impresyjnej notacji osobistych wrażeń wynikających z kontaktu z naturą. Niektóre z prezentowanych prac zdradzają bezpośrednią inspirację astronomią, fizyką i naukami pokrewnymi, inne – wynikają z subiektywnej obserwacji przyrody i cyklicznych zjawisk w niej zachodzących. Niezależnie jednak od tendencji, w stronę której składnia się artystka czy artysta, bliski jest jej / mu namysł nad zagadnieniem formy i koloru, ale także refleksja nad tak abstrakcyjnymi pojęciami, jak przestrzeń czy światło.

Zgromadzone prace, pochodzące z przepastnych zbiorów graficznych Galerii Sztuki Wozownia, tworzą mieniącą się rozmaitymi odcieniami kalejdoskopową opowieść wyrażoną językiem abstrakcji i geometrii, realizmu i symbolu. Na wystawie pokazywanych jest ponad 60 realizacji czołowych polskich graficzek i grafików II połowy XX i początków XXI wieku, wśród których wymienić można m.in. Ryszarda Gieryszewskiego, Jerzego Grabowskiego, Lucjana Mianowskiego czy Jana Pamułę. Warto dodać, że wiele / wielu spośród nich na trwałe związało swoje losy z Toruniem, jak Stanisław Borysowski, Zygmunt Kotlarczyk, Ryszard Krzywka czy Maria Wąsowska.

 

 Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 21.04

Ironia / Wystawa zbiorowa

16
kwietnia (wtorek), godz. 18:00

Wykład Urszuli Chowaniec w ramach wystawy Ironia