EnergaCAMERIMAGE 2021 29. EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZTUKI AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH
Film

EnergaCAMERIMAGE 2021 29. EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZTUKI AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH

  • Wydarzenie archiwalne: 21.11.2021
Miejsce:
Toruń
Program Festiwalu

Informacje organizatora:


Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE  jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. EnergaCAMERIMAGE znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy. Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. EnergaCAMERIMAGE jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.

Poza Głównym Konkursem Festiwal obejmuje m.in. także Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Debiutów Filmowych, Konkurs Wideoklipów, Konkurs Pilotów Seriali TV, EnergaCAMERIMAGE Market, EnergaCAMERIMAGE Forum, pokazy specjalne, premiery, różnego rodzaju przeglądy kina i retrospektywy, spotkania a także imprezy towarzyszące takie jak wystawy czy koncerty.

 


 

 13 listopada, odbędzie się uroczysta Gala Otwarcia, po zakończeniu której zaprosimy wszystkich zgromadzonych na premierowy seans filmu już dziś uznanego za jedno z największych kinowych dokonań roku 2021. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że filmem otwarcia EnergaCAMERIMAGE 2021 będzie The Tragedy of Macbeth w reżyserii Joela Coena, z sugestywnymi czarno-białymi zdjęciami autorstwa pięciokrotnie nominowanego do Oscara® Bruno Delbonnela, który często pojawia się na naszym festiwalu. Pokaz zostanie poprzedzony zapowiedzią obu tych twórców. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli gościć tak znakomitych filmowców.

 

Reżyserem i scenarzystą The Tragedy of Macbeth jest Joel Coen, w rolach głównych wystąpili Denzel Washington i Frances McDormand, a sam film jest porywającą wizualnie ekranizacją klasycznego dzieła Williama Szekspira. W pozostałych rolach zobaczymyi Kathryn Hunter, Corey Hawkins, Brendana Gleesona oraz Mosesa Ingrama.

Joel Coen i Bruno Delbonnel pracowali już wcześniej nad trzema projektami: krótkometrażowym komediowym Tuileries (jeden z filmów wchodzących w skład Zakochanego Paryża), melancholijnym kinem drogi Co jest grane, Davis? oraz westernową antologią Ballada o Busterze Scruggsie. Dwa ostatnie zostały wyświetlone w ramach Konkursu Głównego podczas ostatnich edycji EnergaCAMERIMAGE, a Co jest grane, Davis? nagrodzono Brązową Żabą.

The Tragedy of Macbeth bierze udział w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE 2021 i jesteśmy przekonani, że wywrze duże wrażenie na naszych widzach. Nie moglibyśmy wyobrazić sobie lepszego filmu otwarcia dla tegorocznej edycji, która obfitować będzie w wiele innych wizualnych perełek.

 

Jakich? Nie będziemy trzymać dłużej w niepewności - poniżej prezentujemy skład Konkursu Głównego:

 

Konkurs Główny: https://camerimage.pl/sklad-konkursu-glownego-energacamerimage-2021/

 

Zdjęcia do filmów z Konkursu Głównego znajdą Państwo tutaj: https://mab.to/wRgYo3UpNmbW3

 

Konkurs Filmów Polskich: https://camerimage.pl/sklad-konkursu-filmow-polskich-2021/

 

Konkurs Seriali Telewizyjnych: https://camerimage.pl/sklad-konkursu-seriali-telewizyjnych-energacamerimage-2021/

 

Konkursy dokumentalne:

 

Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych 2021 - https://camerimage.pl/sklad-konkursu-krotkometrazowych-filmow-dokumentalnych-2021/

Konkurs Długometrażowych Filmów Dokumentalnych 2021 - https://camerimage.pl/sklad-konkursu-dlugometrazowych-filmow-dokumentalnych-2021/

 

Celem Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

 

Rangę Sekcji Dokumentalnej, obecnej na festiwalu EnergaCAMERIMAGE od 2008 roku, potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej prestiżowe OSCARY®. Oznacza to, że zdobywcy Złotej Żaby w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych będą kwalifikowani do selekcji Nagród Akademii w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny bez wymaganej standardowej dystrybucji kinowej, pod warunkiem, że film spełniać będzie pozostałe wymogi Akademii.

 

Celem Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

 

 

Konkursy debiutów fabularnych:

 

Konkurs Debiutów Operatorskich 2021 - https://camerimage.pl/sklad-konkursu-debiutow-operatorskich-2021/

Konkurs Debiutów Reżyserskich 2021 - https://camerimage.pl/sklad-konkursu-debiutow-rezyserskich-2021/

 

Konkursy Debiutów Operatorskich i Reżyserskich zostały zainicjowane w roku 2010 jako konsekwencja coraz większego otwarcia na wartych uwagi młodych twórców i kreowane przez nich nowe filmowe zjawiska. Pomysł utworzenia tych sekcji jest naturalną konsekwencją naszych wcześniejszych działań. Od lat bowiem sprzyjamy nowatorskim twórcom, w których projektach spotykają się intelektualna swoboda, przenikliwość spojrzenia na sprawy świata oraz chęć inspirowania innych artystów ekranu.

Efektem Konkursów Debiutów Operatorskich i Reżyserskich są nowe odkrycia: świetne filmy, które pomimo dużej wartości artystycznej z trudem dotarłyby do szerszego obiegu oraz znakomici twórcy, których nowe przedsięwzięcia zaskakują nie tylko przyznających nagrody członków Jury, ale i widzów na całym świecie.

Konkursy są pod patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

Szczegółowe informacje o kartach wstępu na festiwal są dostępne na naszej stronie https://camerimage.pl/.

 

 

_____

ALEKSANDRA PAPROCKA

EnergaCAMERIMAGE Film Festival