Elżbieta Jabłońska. (nie)dokładnie
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Elżbieta Jabłońska. (nie)dokładnie

  • Wydarzenie archiwalne: 08.09.2021
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20
„(nie)dokładnie” to próba przedstawienia twórczości Elżbiety Jabłońskiej – interdyscyplinarnej artystki, od kilku dekad związanej z Bydgoszczą. Idea, jaka towarzyszy, artystce i kuratorce, w tworzeniu wystawy, to analiza przeszłości, prac i projektów wcześniej już zrealizowanych przez Jabłońską (retrospektywa), w celu zaprezentowania ich na 2 piętrze Galerii bwa Bydgoszcz, w nowej odsłonie, która daje nam (widzom) wgląd w przyszłość (perspektywa), odkrywając nieznany dotąd potencjał, znanych prac.
Sama wystawa to zdarzenie osadzone w czasie – tu i teraz, choć wywodzi się również z jakiegoś procesu, trwania, zapisem progresu, a w galerii pokazujemy tylko jego wycinek, moment, fragment czasoprzestrzeni.
W wywiadzie, psychiatra dr. Walter Nieves powiedział, że “przyszłość decyduje o przeszłości”. Zdanie to, dotycząca pamięci, która jest zmienna i może być niedokładna, stanowi doskonały przypis do wystawy Elżbiety Jabłońskiej. Pamięć nie jest już rozumiana jako coś ustalonego, ale raczej podlega narracyjnym korektom związanym z obecnymi okolicznościami i przyszłymi oczekiwaniami. Nawet aktualne wydarzenia są zapisywane w pamięci subiektywnie, po tym, jak zostaną przetworzone przez spostrzeganie teraźniejszości i przyszłości.

Elżbieta Jabłońska jest artystką, której twórczość ma już swoje odrębne i ważne miejsce w polskiej sztuce współczesnej, pomimo że swoją działalność artystyczną rozpoczęła stosunkowo niedawno, bo pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Tworzy głównie instalacje, fotografie, filmy, performensy oraz działania czasowo-przestrzenne. Jest artystką osobną, w jakimś sensie niepokorną i wymykającą się wszelkim próbom wpisania jej twórczości w nurt sztuki społecznie zaangażowanej, partycypacyjnej, krytycznej, obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej.

kuratorka: Emilia Orzechowska
z gościnnym udziałem: Marcin Dymiter, Arek Pasożyt, Piotr Pawlak, Karolina Rec, Asi Mina
koordynacja: Karolina Pikosz

Początek 08.09.2021, godz. 18.00
ul. Gdańska 20, Bydgoszcz
Koniec 31.10.2021

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 339 30 50

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00
⟶ DO 11.12

Adam Witkowski. adamwitkowski_obrazy

05
grudnia (poniedziałek), godz. 12:00

Idą święta czyli zrób to sam