Elvin Flamingo w Młynach!
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Elvin Flamingo w Młynach!

  • Wydarzenie archiwalne: 31.08.2023
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

To ostatnia szansa, aby zobaczyć instalację „Dekapitacja ewolucji – Nowa ewolucja” i porozmawiać z jej twórcą!

Zapraszamy do odkrywania instalacji Elvina Flamingo „Dekapitacja ewolucji – Nowa ewolucja” w towarzystwie samego twórcy! W czwartek, 31 sierpnia, Elvin Flamingo ponownie zawita do Młynów! 

To wyjątkowa okazja, by porozmawiać z twórcą tej instalacji bio-art i wsłuchać się w opowieść o wystawie, motywach jej powstania oraz pomysłach na jej rozwój w przyszłości, bowiem będą to ostatnie godziny instalacji w Młynach.  W tym dniu Elvin Flamingo będzie dostępny dla Was w godzinach 16.00-18.00 w przestrzeni wystawy i chętnie odpowie na wszelkie nurtujące pytania, które mogą się w Was zrodzić po obejrzeniu instalacji. Odkrywajcie, dyskutujcie i nie bójcie się pytać! 🙂

To ostatni dzień, kiedy „Dekapitacja ewolucji – Nowa ewolucja” będzie dostępna w Młynach. To rzadka i na ten moment jedyna szansa, żeby podziwiać dzieło, zanim zostanie wysłane na planowane wystawy i konkursy międzynarodowe.

Informacje organizacyjne:
Kiedy? 31.08.2023 r., godz. 16.00-18.00
Gdzie? Młyny Rothera, Młyn I piętro
Dla kogo? dla wszystkich
Cena: bezpłatnie
Zapisy? wstęp wolny

O instalacji:
Wystawa balansuje pomiędzy dziełem sztuki i laboratorium. Ta praca w formie laboratorium, potężnej maszyny, w której wszystko jest realne i prawdziwe. Jest odpowiedzią na niepokojącą pozycję człowieka na naszej planecie. Zarówno koniec, jak i początek ewolucji są możliwe. W samym środku tej ogromnej instalacji znajduje się jej serce — mała lodówka, a dokładniej jej zawartość — uśpione archeony, bakterie i grzyby. Istotą projektu jest stworzenie warunków do hipotetycznego wznowienia ewolucji tych autentycznych mikroorganizmów, które w ciągu znanej nam ewolucji, od 3 miliardów lat nie zmieniły znacząco swojej formy, co daje im szansę na przetrwanie. Wszystkie jedenaście zdolnych do życia mikroorganizmów biorących udział w projekcie zostało wybranych w procesie badań naukowych, jako prebakterie zdolne do rozpoczęcia nowej ewolucji. Wszystkie są niezwykłe, wyjątkowe i ekstremalnie odporne.

„Dekapitacja ewolucji — Nowa ewolucja” jest dziełem, które może działać doskonale, niezawodnie, choć niepokojąco, a nawet genialnie. Jednak nie działa w momencie wystawy i nigdy nie zadziała podczas żadnej ekspozycji. To, co wykracza poza naukę i sztukę, jest jedynie poetyką tej pracy. Podczas prac nad tym obiektem nie dopuszczano do głosu żadnych kompromisów. Nie znajdziemy tu żadnych falsyfikatów, dlatego właśnie tej pracy nie należy i nie można dotykać. To dzieło to performatywne, niefunkcjonujące narzędzie, które może być w sposób doskonały aktywowane, ale nie przez nas.

O autorze:
Elvin Flamingo, dr hab., prof. ASP, artysta sztuk wizualnych i wykładowca na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego projekty bio-art łączą sztukę, biologię i technologię. Jest jednym z niewielu artystów w Polsce zagłębiających i tworzących projekty bio-artystyczne. Zdecydowanie najważniejszym projektem Elvina Flamingo jest Symbiotyczność tworzenia, nad którą prace rozpoczęły się w 2012 roku i mają potrwać do 2034 roku. Jego doświadczenie potwierdza liczba przeprowadzonych wystaw w Polsce i na świecie oraz liczne wyróżnienia naukowe. Jest twórcą kilkunastu wystaw indywidualnych i współorganizatorem wystaw zbiorowych. Prace Elvina Flamingo pokazywano między innymi w: Gdańsku, Sopocie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu oraz za granicą w: Liverpoolu, Hong Kongu, Houston, Kassel, Aarhus i Sztokholmie czy Lwowie. Jego najnowsza praca Dekapitacja ewolucji — Nowa ewolucja już w tej chwili spotkała się z uznaniem międzynarodowym.Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera