„Eksperyment jest kobietą” – z Agnieszką Taborską oraz Anną Zaradny rozmawia Anna Mituś
Wstęp wolny  /  Literatura

„Eksperyment jest kobietą” – z Agnieszką Taborską oraz Anną Zaradny rozmawia Anna Mituś

  • Wydarzenie archiwalne: 09.08.2024
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy, wstęp wolny

Na spotkanie zapraszają Fundacja Czarny Karzeł oraz Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach festiwalu Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi – Kujawsko-Pomorskie, EXPERYMENT, XI edycja, 08.08-11.08.2024

Agnieszka Taborska (ur. 1961) - jest pisarką, historykiem sztuki, autorką tłumaczonych na angielski i francuski książek o surrealizmie. Od 1988 roku dzieli czas między Warszawę i Providence (USA), gdzie w Rhode Island School of Design wykłada literaturę i historię sztuki. Wydała między innymi „Senny żywot Leonory de la Cruz", „Abecadło Topora", "Okruchy amerykańskie", „Spiskowców wyobraźni" oraz przekłady książek Philippe'a Soupaulta, Gisele Prassinos i Spaldinga Graya. Jej bajki ukazały się w Polsce, Niemczech, Japonii i Korei. „Czarna Góra" to jej trzecia - po „Szalonym zegarze" i „Księżycowych duchach" - książka dla dzieci, jaka wychodzi w wydawnictwie książkowym Twój Styl. (https://lubimyczytac.pl/autor/24285/agnieszka-taborska)

Największy rozgłos przyniosła jej książka „Senny żywot Leonory de la Cruz”, apokryficzna opowieść o osiemnastowiecznej mniszce, „odkrytej” przez francuskich surrealistów, którzy uczynili ją swoją patronką. W historii świętej Leonory, przeniesionej na scenę przez paryski teatr Miettes de spectacles, spotkały się główne cechy stylu autorki: pełna ironii wyobraźnia, zamiłowanie do gier słownych, czarny humor i erudycja, dla której dzieje surrealizmu nie mają tajemnic. (www.instytutksiazki.pl)

Anna Zaradny (1977)  - artystka sztuk wizualnych, kompozytorka, improwizatorka, artystka sound artu, animatorka festiwali muzycznych, autorka instalacji i obiektów. Urodziła się w Szczecinie. Studiowała dyrygenturę i teorię muzyki w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. Przez wiele lat była współorganizatorką i kuratorką Musica Genera Festival. W 2011 roku znalazła się w finałowej siódemce artystów nominowanych do nagrody „Spojrzenia" Fundacji Deutsche Bank i zwyciężyła w plebiscycie publiczności. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Zaradny jako kompozytorka i improwizatorka kontynuuje doświadczenia muzycznej awangardy, która podważyła tradycyjnie pojmowane dzieło muzyczne z jego zamkniętą formą, określoną notacją, jednoznacznym autorstwem i czytelną tożsamością. (https://culture.pl/pl/tworca/anna-zaradny)

 Anna Mituś (ur. 1975) – kuratorka, badaczka, krytyczka sztuki i tłumaczka związana z Wrocławiem. Redaktorka naczelna magazynu o sztuce współczesnej „BIURO", stypendystka MKiDN w 2015 r. Od 2003 r. do końca 2021 r. pracowała w BWA Wrocław. W latach 2010–2014 była członkinią Rady Artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. M.in. autorka książki „Agresywna niewinność. Historia grupy Luxus", Wydawnictwo: BWA Wrocław, 2014.



Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy