Ekslibrisy drzeworytowe Andrzeja Bortowskiego ze zbiorów Mieczysława Bielenia
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Ekslibrisy drzeworytowe Andrzeja Bortowskiego ze zbiorów Mieczysława Bielenia

  • Wydarzenie archiwalne: 07.10.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Biblioteka UniwersyteckaToruń, Gagarina 13
Andrzej Bortowski to wybitny toruński malarz i grafik, uczeń Tymona Niesiołowskiego, Jerzego Hoppena i Wojciecha Jakubowskiego. Prace eksponował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w państwowych i prywatnych kolekcjach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Gdańsku oraz w University Library w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Ekslibrisy drzeworytnicze i miedziorytnicze Bortowskiego posiadamy również w Gabinecie Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Charakteryzują się one doskonale opanowanym warsztatem. Niezwykle delikatna i precyzyjna kreska jest przemyślana i z góry zaplanowana. W pracach tych odnajdziemy bogactwo tematów, symboli i skrótów myślowych, doskonale dopasowanych do każdego właściciela ekslibrisu.

Na wystawie, podsumowującej drzeworytniczą działalność artysty zostanie zaprezentowane 159 ekslibrisów. Właścicielem pokazywanej kolekcji jest Mieczysław Bieleń – bibliotekarz, bibliofil, kolekcjoner i pasjonat sztuki ekslibrisu, który nazwał Andrzeja Bortowskiego „Mistrzem drzeworytu”.

Kurator wystawy: Elżbieta Hudzik z Gabinetu Zbiorów Graficznych BU UMK.

Wystawa dostępna do 13 listopada 2022

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ul. Gagarina 13, II piętro


Źródło: Biblioteka Uniwersytecka UMK w Toruniu