EDD2023: Zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego w Toruniu
Wstęp wolny

EDD2023: Zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego w Toruniu

  • Wydarzenie archiwalne: 17.09.2023
Miejsce:
Muzeum Diecezjalne w Toruniuul. Żeglarska 7

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2023, w dniach 9, 10 oraz 16, 17 września, zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego przy ul. Żeglarskiej 7 oraz Domu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej przy ul. Szerokiej 9 w Toruniu.

Muzeum Diecezjalne (ul. Żeglarska 7) mieści się na Starówce, nieopodal katedry Św. Janów – w samym sercu Torunia. Budynek, w którym znajduje się Muzeum jest przykładem słynnego toruńskiego domu-składu, czyli kamienicy pełniącej funkcje mieszkalne i magazynowe. W czasie prac konserwatorskich prowadzonych w latach 2006-2014 zabezpieczono i wyeksponowano liczne elementy wystroju dawnego domu mieszczańskiego. Do zbudowanej na początku XVI w. kamienicy wchodzi się przez reprezentacyjną sień, można przejść się po oryginalnych XVIII-wiecznych schodach i oglądać ciekawe urządzenia, które ułatwiały życie ówczesnym mieszkańcom, takie jak gotycka umywalka czy hypocaustum (średniowieczny system „ogrzewania podłogowego”). Świetnie zachowało się też wyposażenie kamienicy z czasów XVIII-wiecznej przebudowy: polichromowany strop, szafa wnękowa oraz bogato dekorowane schody, które do dziś strzeże rzymski legionista i bogini Minerwa. Dzięki działaniom specjalistów z bliska można obejrzeć też „okopcony” przewód kominowy, widoczny w trakcie przejażdżki przeszkloną windą.

Muzeum Diecezjalne w Toruniu gromadzi zabytki sakralne z terenu całej diecezji toruńskiej. W odrestaurowanej kamienicy mieszczańskiej znajduje się wystawa stała prezentująca sztukę związaną z historią Kościoła Katolickiego oraz liturgii. Najstarsze zabytki datujemy na początek XIV w. Najmłodszym dziełem jest obraz Juliusza Kossaka „Cud nad Wisłą”.

W nowoutworzonej filii Muzeum Diecezjalnego – Domu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej można zwiedzać wystawę poświęconą twórczości tej wspaniałej artystki i jej męża fotografa Olgierda Gałdyńskiego. Wystawa została zaaranżowana w dawnym mieszkaniu artystki znajdującym się na 2 piętrze kamienicy przy ul. Szerokiej 9. Ekspozycja jest dostępna od 19 maja 2023 r.