EDD2023: Prelekcja i oprowadzanie po wystawie „Dawny świat dziecka”
Dziedzictwo

EDD2023: Prelekcja i oprowadzanie po wystawie „Dawny świat dziecka”

  • Wydarzenie archiwalne: 16.09.2023
Miejsce:
Muzeum Etnograficzne we Włocławkuul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

W tym roku Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w drugi tydzień września.

Pierwszym  wydarzeniem organizowanym z okazji EDD będzie prelekcja i oprowadzanie po wystawie „Dawny świat dziecka”.

W ramach ekspozycji przygotowano trzy wnętrza mieszkalne: chłopskie z końca XIX w., ziemiańskie z okresu międzywojennego oraz pokój z lat 60–70. XX w., w każdym umieszczono sprzęty codziennego użytku, ubrania, zabawki itp. Ponadto wystawę podzielono na bloki tematyczne pokazujące zabawy, pracę dzieci, naukę oraz udział w obrzędowości dorocznej. Zgromadzone obiekty to ubrania codzienne i stroje świąteczne, pamiątki chrztu i komunii świętej, przedmioty związane z dziećmi młodszymi (wózki, łóżeczka butelki do karmienia, nocniki itp.) i starszymi (przybory szkolne, laseczki pastusze kołatki). Sporą część ekspozycji stanowią zabawki jako ważna część rzeczywistości dziecięcego świata. Udział dzieci w obrzędach dorocznych pokazują rekwizyty używane przez nie podczas obchodów kolędniczych (czapki, stroje, szopka, gwiazda itp.).

Wystawa „Świat dziecka wiejskiego” powstała ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Uwaga! Wstęp na wydarzenie: 1 zł.

 Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku