DZIEWCZYNA W SPEKTRUM - SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻKI
Wstęp wolny  /  Literatura

DZIEWCZYNA W SPEKTRUM - SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻKI

  • Wydarzenie archiwalne: 17.03.2022
Miejsce:
Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
Spotkanie z Ewą Furgał, autorką książki "Dziewczyna w spektrum". Wydarzenie odbywa się w ramach bydgoskich obchodów Dnia „Zero dla Dyskryminacji”. Rozmowę poprowadzi Nadia Kostrzewa – pedagożka, psycholożka, psychoterapeutka.
"To niesamowite, jak długo diagnostyka spektrum autyzmu nie była wrażliwa na płeć. Kryteria diagnostyczne powstały w oparciu o obserwację zachowań chłopców i prace naukowe z opisami przypadków chłopców. Dziś już nie ma wątpliwości, że spektrum autyzmu u dziewcząt i kobiet oraz u osób niebinarnych przejawia się nieco inaczej niż u chłopców i mężczyzn. Jednak wciąż nie ma zgody co do tego, jak dokładnie wygląda to nieco inaczej. Jedno jest pewne: wiedza z zakresu psychologii i psychiatrii nie wystarczy, żeby prawidłowo rozpoznawać i rozumieć dziewczyny w spektrum autyzmu, a także osoby niebinarne. Kluczowa jest wiedza na temat społeczno-kulturowych uwarunkowań płci i wrażliwość na różnice płci. Zwłaszcza że narzędzia diagnostyczne lepiej wyłapujące chłopców nie są jedynym wyzwaniem dla praktyków. Być może najbardziej charakterystycznym zjawiskiem dla dziewczęcego i kobiecego spektrum jest maskowanie autystycznych cech i charakterystyk. Jako że dziewczyny w spektrum są mistrzyniami kamuflażu, nie jest łatwo w nich zobaczyć osoby dokonujące ogromnego wysiłku poznawczego, intelektualnego i emocjonalnego, aby utrzymać się na powierzchni i poradzić sobie w niezrozumiałym i nieprzyjaznym świecie” – Ewa Furgał, "Dziewczyna w spektrum", Warszawa 2022, s. 9.
Czwartek, 17 marca, godz. 18.00, Młyny Rothera, ul. Mennica 10, bezpłatnie
Obowiązują zapisy:
- przez formularz shorturl.at/moFJ8
- osobiście w Młynach Rothera, w punkcie informacyjnym Zaczyn (pn-czw 12-18, pt-nd 12-20)
Na spotkaniu będzie możliwość nabycia książki.
Miasto Bydgoszcz od kilku lat aktywnie włącza się w działania w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji i równego traktowania. W Bydgoszczy od pięciu lat realizowany jest miejski projekt społeczny „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna”. W lipcu 2019 roku Prezydent Bydgoszczy powołał Bydgoską Radę ds. Równego Traktowania. W styczniu 2021 roku Urząd Miasta Bydgoszczy został sygnatariuszem Karty Różnorodności. W październiku 2021 roku Bydgoszcz przyjęła Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. W bieżącym roku Bydgoszcz włącza się także w obchody Międzynarodowego Dnia „Zero dla dyskryminacji”. Obchodzone 1 marca święto zostało ustanowione w 2014 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

14
stycznia (wtorek), godz. 10:00–14:00

Przestrzeń wspólnej zabawy

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00–18:00

Mikrogranty młodzieżowe – spotkanie informacyjne

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00

DAWAJ NA DIZAJN #4

15
stycznia (środa), godz. 14:00–18:00

Przestrzeń wspólnej zabawy