Dzieje i rozwój obiektów fortecznych wzniesionych na terenie Polski – zbiór rysunków autorstwa Roberta Marka Jurgi
Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Dzieje i rozwój obiektów fortecznych wzniesionych na terenie Polski – zbiór rysunków autorstwa Roberta Marka Jurgi

  • dzisiaj
    ⟶ DO 30.04
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, przygotowało wystawę prac Roberta Marka Jurgi, niezwykle cenionego ilustratora i autora książek poświęconych architekturze militarnej. Artysta przygotował specjalny zbiór rysunków przedstawiających dzieje i rozwój obiektów fortecznych, wzniesionych na terenie Polski, który prezentowany będzie w murach muzeum od 16 stycznia br.

Wystawa pt. „Dzieje i rozwój obiektów fortecznych wzniesionych na terenie Polski – zbiór rysunków autorstwa Roberta Marka Jurgi” umożliwili prześledzenie ewolucji fortyfikacji we wszystkich fazach rozwoju. Od prostego grodu, gdzie ściana częstokołowa, za którą obrońca chował się z łukiem, mieczem i tarczą, była jedyną linią obrony, poprzez zamki, miasta warowne, twierdze, po budowane w wielu liniach obrony przed II wojną światową schrony, w których pod pancerzami chowano nowoczesną artylerię i stanowiska broni piechoty.

Na szczegółowych, w większości kolorowych rysunkach, można zobaczyć i porównać zachodzące w czasie zmiany systemów i elementów obronnych, manier, szkół fortyfikacyjnych – od prostych po wysoce skomplikowane. Dzisiaj czasem trudne do zrozumienia, bez znajomości podstaw wiedzy historycznej.

Ekspozycję podzielono chronologicznie na pięć okresów historycznych, łatwych do identyfikacji w krajobrazie warownym Polski. Dodatkową atrakcją  jest kolekcja książek autorstwa Roberta Marka Jurgi, poświęconych budownictwu obronnemu.

Ekspozycję, dostępną w sali wystaw czasowych Muzeum Twierdzy Toruń, będzie można oglądać do końca kwietnia br.

Zapraszamy Państwa gorąco do obejrzenia najnowszej ekspozycji w Muzeum Twierdzy Toruń.

___

Wystawa: Dzieje i rozwój obiektów fortecznych wzniesionych na terenie Polski – zbiór rysunków autorstwa Roberta Marka Jurgi

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Termin: 16.01 – 30.04.2024 r.

Kurator: Adam KowalkowskiŹródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12