Dziecko i tata – duet, który ma moc!
Edukacja

Dziecko i tata – duet, który ma moc!

  • Wydarzenie archiwalne: 29.10.2024
Miejsce:
Młodzieżowy Dom Kultury nr 4Bydgoszcz, Dworcowa 82

Osoba prowadząca: prof. ucz. dr hab. Błażej Kmieciak
Webinar przeznaczony dla rodziców i opiekunów/opiekunek.

W ostatnich latach coraz wyraźniej zwraca się uwagę, że zaangażowany w relację w rodzinie tata jest gwarantem prawidłowego rozwoju dzieci. Nie umniejszając trudnej do przecenienia roli mam podkreślić trzeba, że ojciec, który aktywnie bierze udział w wychowaniu dzieci, urasta do rangi istotnego elementu bezpieczeństwa. Mowa o bezpieczeństwie fizycznym i ekonomicznym. Owo bezpieczeństwo dotyczy też emocji. Okazuje się bowiem, że to właśnie ojcowie odgrywają szczególną rolę w kształtowaniu się wysokiego poziomu pewności u dzieci. Proponowany webinar ma na celu pokazanie kluczowej roli taty jako gwaranta bezpieczeństwa dzieci. W trakcie spotkania zwrócona zostanie uwaga na niepokojące, złe lub przestępcze działania ojców. Na bazie jednak powyższego przedstawiona zostanie silna i pozytywna przeciwwaga. Dziać się to będzie poprzez pokazanie, jak świadome, aktywne i relacyjne uczestnictwo taty w rodzinie, w sposób istotny wpływa na zwiększenie się poziomu poczucia bezpieczeństwa u dzieci.

prof. ucz. dr hab. Błażej Kmieciak (Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie) – socjolog prawa, mediator, pedagog specjalny i psychoedukator, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, były Przewodniczący Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (obecnie jej członek), w latach 2006-2013 r. Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, a przede wszystkim szczęśliwy mąż i tata trzech córek.

Kampania jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. W jej ramach będą podejmowane różne ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne, które potrwają od 21 października do 19 listopada 2024 roku. Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 również aktywnie włącza się w kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”.  Szczególnym, symbolicznym momentem będzie finał akcji - 19 listopada, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. W tym dniu o godzinie 17.00, na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci, fasady budynków w całej Polsce rozświetlą się na czerwono. Również Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 będzie tego dnia rozświetlony. Bezpieczeństwo dzieci zależy od każdego z nas, dlatego kampania Dzieciństwo bez Przemocy uwrażliwia na problem krzywdzenia dzieci w Polsce oraz promuje sposoby dbania o rozwój i bezpieczeństwo dzieci, aby zapewnić im szczęśliwe dzieciństwo i dobrą przyszłość.

Webinary, skierowane do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów, koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach.  Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.



Źródło: MDK Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 w Bydgoszczy