Dyskusja
Inne  /  Teatr / Kabaret

Dyskusja "Dla kogo taki teatr?"

  • Wydarzenie archiwalne: 10.10.2024
Miejsce:
VI Liceum OgólnokształcąceBydgoszcz, Stanisława Staszica 4

Wydarzenie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Sytuacje/Relacje - program festiwalu.

Dyskusja połączona z pokazem pracy warsztatowej „Odetchnij - Zaśpiewaj” – studia Voice In Progress

Pojęcie ,,teatr alternatywny” pojawiło się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a rozpowszechniło w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W ujęciu teatrologicznym teatr alternatywny to ten, który w sposób świadomy, programowy odchodzi od trybu istnienia i pracy publicznego teatru repertuarowego (instytucjonalnego).

W ujęciu aksjologicznym teatr alternatywny to taki, który tworzy własne systemy wartości w reakcji na okoliczności zewnętrzne (społeczne, polityczne, kulturowe) będące znakiem osobistej odpowiedzi na zastany świat.

To mówienie wprost, we własnym imieniu, poprzez własne teksty lub tekst, które są kolażem wycinków prasowych, poezji, prozy, reportaży, itp.
To tworzenie przestrzeni teatralnej wynikającej z pracy nad spektaklem; przestrzeni, która ma być znaczącym elementem w zbliżeniu się do widza jako partnera, kolegi, człowieka.
To przyjęcie za punkt wyjścia do stworzenia dzieła osobistych doświadczeń uczestnika spektaklu. To swoiste „pisanie” spektaklu tu i teraz.
Bycie w teatrze alternatywnym wiąże się z wiarą w idee kontrkulturowości: zerwania z hierarchicznością, funkcjonalizacją i sztywnością relacji i układów społecznych. To postrzegania drugiego człowieka na zasadach partnerskich. To w końcu alternatywny sposób myślenia w ogóle.

źródło fotografii: studio Voice In Progress