Drums Fusion 2023: KULTURA RÓWNA SIĘ – DZIEŃ INKLUZYWNOŚCI
Edukacja / warsztaty  /  Muzyka i taniec

Drums Fusion 2023: KULTURA RÓWNA SIĘ – DZIEŃ INKLUZYWNOŚCI

  • Wydarzenie archiwalne: 02.06.2023
Miejsce:
Miejskie Centrum KulturyBydgoszcz, Marcinkowskiego 12-14
DRUMS FUSION jako pierwszy festiwal w Polsce, który przeznaczy cały dzień programowy kwestii równości w branży muzycznej, inkluzywności i standardom pracy w kulturze. Będziemy pisać piosenki, słuchać HERstorii i prowadzić konsultacje społeczne na temat nowych rozwiązań dla środowisk twórczych.

Badania w branży muzycznej wskazują na rażące dysproporcje w reprezentacji kobiet oraz dostępie osób niebinarnych do zawodowych szans. Artystki, producentki, profesjonalistki borykają się ze stereotypami, dyskryminacją i mniejszą ekspozycją w line-upach festiwali czy strukturach pracowniczych organizacji muzycznych.

Dzień Inkluzywności w ramach DRUMS FUSION stworzy wyjątkową przestrzeń do podzielenia się doświadczeniami, rozmów i pogłębienia wiedzy na temat inkluzywności. Razem poszukamy bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata, w którym kobiety zajmują wysokie stanowiska, a mężczyźni nie muszą zawsze być twardzielami.

PROGRAM:



  • 10:00 – 13:00 | Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
    Kultura pracy w kulturze, czyli jak tworzyć inkluzywne środowisko pracy w branży kulturalnej cz. 1. Warsztat think tankowy pracowni Artist in Bloom z udziałem lokalnej branży muzycznej i przedstawicieli oraz przedstawicielek miasta Bydgoszcz. Zapraszamy na specjalne spotkanie warsztatowe prowadzone w oparciu o ideę konsultacji społecznych, którego celem jest wypracowanie rozwiązań wspierających procesy profesjonalizacji i rozwoju zrównoważonego, inkluzywnego środowiska pracy w kulturze. Na ile Twoje środowisko pracy ma jasne, transparentne zasady funkcjonowania? Czy Twoje wynagrodzenie i zawodowe szanse zależne są od Twoich kompetencji czy płci? Na te oraz wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi w grupie doświadczonych uczestników – zarówno osób pracujących w branży muzycznej, jak i wśród przedstawicieli władz miasta Bydgoszczy. Jak się zapisać? Warsztat ma charakter zamknięty. Prowadzimy otwarty nabór dla osób doświadczonych w pracy w branży muzycznej, sektorze kultury oraz przedstawicieli i przedstawicielek miasta. Należysz do powyżej grupy i chcesz wziąć udział w warsztacie? Weź udział w naborze. Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSeBrG8E30QG8C…/viewform

  • 12:00 – 12:45 | Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy | sala kinowa
    Artystki, matki, liderki. Branżowe HERstorie. Wystąpienia storytellingowe otwierające głowę i drzwi do nowych możliwości. Opowieści Karoliny Czarneckiej, Tamary Kamińskiej, Zuzanny Ossowskiej. Zapraszamy na inspirujące wystąpienia artystek, producentek, liderek i ekspertek w branży muzycznej, które podzielą się osobistymi HERstoriami z wieloletniej pracy w branży muzycznej. Nasze mówczynie poszerzą perspektywę widzenia i myślenia o wyzwaniach współczesnych kobiet w muzyce, zainspirują do odwagi, działania i poszukiwania nowych rozwiązań dla bardziej zrównoważonego środowiska pracy w kulturze.

  • 13:00 – 15:00 | Młodzieżowy Dom Kultury nr 4 w Bydgoszczy
    Znajdź swój rytm. Choreograficzna podróż po odwagę do wyrażania siebie. Zapraszamy na choreograficzną przygodę z Magdaleną Marią Przepierską, która poprzez podstawowe techniki ruchu Street Dance, stworzy uczestnikom i uczestniczkom bezpieczne warunki do odkrywania tego, co najbardziej chciałoby się wypowiedzieć, a nie zawsze wie jak. Głośno, swobodnie i z przytupem. Jak wziąć udział? Warsztaty są bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Zapisz się tutaj: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSc9u9…/viewform

  • 14:00 -15:00 | Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy | sala kinowa
    Kultura pracy w kulturze, czyli jak tworzyć inkluzywne środowisko pracy w branży kulturalnej cz. 2. Panel dyskusyjny podsumowujący warsztat think tankowy z udziałem lokalnej branży muzycznej, ludzi kultury, przedstawicielek i przedstawicieli miasta. Prowadzenie: Misia Furtak. Na ile Twoje środowisko pracy ma jasne, transparentne zasady funkcjonowania? Czy Twoje wynagrodzenie i zawodowe szanse zależne są od Twoich kompetencji czy płci? Czym właściwie jest dzisiaj idea inkluzywności w miejscu pracy w sektorze kultury w Polsce? Jakie rozwiązania są nam potrzebne, aby spełnić międzynarodowe standardy pracy? To pytania, które padały podczas zamkniętego warsztatu think tankowego. Teraz przeniesiemy je na forum. Wydarzenie otwarte dla publiczności.

  • 15:30 – 19:30 | Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy | sala kinowa
    Piosenkowzmocnienie – Autorski warsztat pisania piosenek Karoliny Czarneckiej. Wsparcie na perkusji: Zuzanna Ossowska. Jak zaufać swoim słowom i poczuć siłę ich sprawczości? Jak ich używać, aby wzmacniały, a nie zawstydzały? Podczas spotkania dowiesz się, gdzie rodzi się Twój głos, odkryjesz swoją formę muzycznej ekspresji – dla jednych będzie to piosenka poetycka, dla innych rap. Finałem warsztatu będzie wspólny performance. Jak się zapisać? Warsztat przeznaczony dla osób w wieku 17 + Zapraszamy do udziału także osoby doświadczone w branży. Warsztaty są bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Zapisz się tutaj: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdzXTRnxkC…/viewform

  • 20:00 – 20:45 I Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
    Koncert akustyczny Misi Furtak. Misia Furtak zagra na zakończenie Dnia Inkluzywności specjalny set akustyczny. Poza tym, że jest muzyczką, autorką i basistką, Misia od lat działa na rzecz wspierania i edukowania młodych muzyków i muzyczek. W zeszłym roku została wybrana do sieci Keychange – pionierskiej, międzynarodowej organizacji, która wspiera kobiety i mniejszości płciowe w branży muzycznej. W ramach Dnia Inkluzywności nie tylko zagra koncert, ale też poprowadzi panel dyskusyjny o budowaniu inkluzywnego środowiska pracy. Na scenie pojawi się w towarzystwie Michała Drozdy z zespołu “Niemoc”.


Organizator wydarzenia: MCK Bydgoszcz i Music Export Poland.
Partner merytoryczny: Artist in Bloom.

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy