Dorota Chilińska: „Deficyty” /  pokaz on-line
Sztuki wizualne

Dorota Chilińska: „Deficyty” / pokaz on-line

  • Wydarzenie archiwalne: 16.06.2020
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6

 


Dorota Chilińska: „Deficyty” /  pokaz on-line


start: 16.06.2020 (wtorek)


premiera nowego filmu: 23.06.2020 (wtorek)


kuratorka projektu: Joanna Gwiazda


 


„Deficyty” to projekt w procesie, prezentowany w Wozowni od marca 2019 roku. Kolejne realizacje wideo, wchodzące w skład cyklu, pokazywane są w przestrzeni galerii w ustalonym czasie i miejscu, jednak o momencie pojawienia się pracy i jej zlokalizowaniu publiczność nie jest uprzedzana. Taki sposób prezentacji ma nie tylko wzbudzić ciekawość, ale przede wszystkim nadawać projektowi ton przewrotnej zabawy z widzem.


Wspólnie z artystką – Dorotą Chilińską – chcemy przypomnieć filmy w przestrzeni internetowej, a także zaprezentować nowy, pt. „Zostań w domu”, odnoszący się bezpośrednio do przymusowej kwarantanny, związanej z trwającą pandemią koronawirusa.


 


🔴 „Głód uwagi” 


https://youtu.be/F_pCDC3nDsk
🔴 „Niewolnik bliskości” 


https://youtu.be/FngEadpcf_c
🔴 „Naturopatka” 


https://youtu.be/MIzL-wusO5U


 


🔴 „Zostań w domu” 👉premiera: 23.06.2020 (wtorek)


 


O cyklu „Deficyty”:


„Deficyty” to zapisy minimalistycznych performansów, wykonywanych prosto do kamery, „jeden na jeden”. Filmy prezentowane były do tej pory w przestrzeni galerii na tablecie osłoniętym szybą. Szyba miała za zadanie nie tylko chronić urządzenie przed kradzieżą ale również celować w percepcję samego filmu, podkreślać fakt,  że oglądamy sytuacje wymyślone, wyreżyserowane i zagrane przez artystkę. Choć nie jesteśmy ich uczestnikami, refleksja pojawia się, podobnie jak odbicie w witrynie sklepowej, mgnienie oka, gdy ze zdziwieniem rozpoznajemy w bohaterce samych siebie.


Proste w formie groteskowe sytuacje, podane lekko i zabawnie, odnoszą się do stanu psychiki współczesnego człowieka i sposobu jego funkcjonowania w społeczeństwie. Artystka pokazuje zachowania nacechowane różnymi stanami emocjonalnymi, o różnym natężeniu i nasyceniu, są to tzw. małe grzeszki, namiętności, ukryte pragnienia, zachowania kompulsywne, manie, nawyki, nałogi.


 


kolejne części wkrótce!Źródło: Galeria Sztuki Wozownia

Galeria Sztuki Wozownia

ul. Poznańska 31
87-100 Toruń
tel.: 56 622 63 39