„Don Kichot Józefa Wilkonia”
Sztuki wizualne

„Don Kichot Józefa Wilkonia”

  • Wydarzenie archiwalne: 26.03.2023
Miejsce:
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od NowaToruń, ul. Gagarina 37a
„Don Kichot Józefa Wilkonia”
Józef Wilkoń swoje pierwsze prace do „Don Kichota” namalował niemal siedemdziesiąt lat temu. Później wielokrotnie powracał do tego tematu, ale dopiero w latach 2015-2016 stworzył niezwykle obszerną serię ilustracji do dzieła Cervantesa. Okazją do tego było przygotowanie wydania powieści dla uczczenia czterechsetnej rocznicy śmierci jej autora. W publikacji znalazło się aż sto ilustracji – rzecz bez precedensu w historii polskich edycji najsłynniejszego dzieła Cervantesa.
Zaprojektowana i zilustrowana przez Józefa Wilkonia książka to wybitne osiągnięcie artystyczne, które zyskało uznanie nie tylko w Polsce, ale także po za jej granicami. Wyrazem tego było przyznanie Józefowi Wilkoniowi w 2019 roku Krzyża Komandorskiego Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w rozkwit kultury hiszpańskiej przez Jego Królewską Mość Króla Hiszpanii Filipa VI.
Dla Józefa Wilkonia ilustracje „są rodzajem akompaniamentu”. Artysta literaturę traktuje jako partnera we własnej wypowiedzi. W pracach splata realizm z baśniowością, swoją wyobraźnią dopełnia literacki przekaz.
Wystawa w Galerii „Dworzec Zachodni” prezentuje wczesne dzieła Józefa Wilkonia, które powstały już w latach 50. i 60. ubiegłego wieku oraz te związane z wydaniem w 2016 roku powieści Cervantesa w formie dwutomowego, kolekcjonerskiego albumu. Na ekspozycję składa się ponad 30 prac rysunkowych i malarskich. Znajdziemy tu tematy wielokrotnie podejmowane przez szereg artystów jak np. walka z wiatrakami, ale też interpretacje pomijanych dotąd scen - np. walki z kotami czy pojedynku z lwem. Ilustracje zostały wykonane techniką mieszaną (tusz, gwasz, pastel na papierze), a także jako kolaże na papierze fotograficznym. W swoich pracach artysta bogactwo kolorów przeplata z monochromatycznością, obok portretów występują sceny zbiorowe, a bliski plan pojawia się w równym stopniu jak rozległe pejzaże. W ilustracjach obok postaci ludzkich znajdziemy wiele przedstawień zwierząt, w portretowaniu których Wilkoń jest niezrównanym mistrzem. Wśród wizerunków koni, osłów, byków, owiec, świń, psów, kotów, ptaków i nietoperzy przewijają się także stwory fantastyczne - smoki i olbrzymy. Józef Wilkoń to artysta posiadający charakterystyczny styl, rozpoznawalny dzięki dynamicznej plamie barwnej podporządkowanej jednocześnie graficznej dyscyplinie. Ekspozycję uzupełniają drewniane i metalowe rzeźby. Jest to grupa złożona z Don Kichota i Sancho Pansy, która powstała już w 2011 roku i została zaadaptowana do książki w formie kolażu oraz inne rzeźby przedstawiające lwy, smoki, nietoperze.
Tym, którzy chcą wejść w ten świat niech towarzyszy cytat z wypowiedzi Józefa Wilkonia: „Don Kichot to permanentna podróż[…] Podróż wieczna.[..] Podróż kojarzy sią z życiem, losem ludzkim.”

Źródło: Akademickie Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki OD NOWA

ul. Gagarina 37a
87-100 Toruń
tel.: 56 611 22 66