DOM, wystawa ceramiki Dariusza Przewięźlikowskiego
DOM w toruńskim Teatrze Muzycznym.
Dariusz Przewięźlikowski to toruński artysta, który zajmuje się rzeźbą ceramiczną oraz malarstwem. Jego prace pojawiały się na wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie. Tym razem zaprezentuje je w Galerii Proscenium, w toruńskim Teatrze Muzycznym, tworząc wystawę zatytułowaną „DOM”. Urodzony w Barlinku artysta, uzyskał dyplom z ceramiki architektonicznej na Gdańskiej ASP w 1997 r. Jest kuratorem Toruńskich Międzynarodowych Sympozjów Malarskich Malownicza Barbarka, a w latach 1999–2006 był kuratorem Międzynarodowego pleneru ceramicznego Barlinek – Piękno Ukryte. Od 2012 jest Prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręg Toruński.
„Dom kojarzy się z trwałością, bezpieczeństwem, schronieniem, gościnnością, zakorzenieniem, gniazdem rodzinnym, rodem, dynastią, tradycją i ojczyzną. Zgodnie z definicją Słownika Symboli Literackich, dom jako rejon uporządkowany jest symbolem kosmosu i kosmicznego ładu. Jest także symbolem ludzkiego ciała, które użycza schronienia duszy; w teorii psychoanalitycznej symbolika domu jest bardziej rozbudowana – fasada odpowiada wyglądowi, dach – głowie, umysłowi lub świadomości, piwnica popędom, a kuchnia przemianą fizycznym.
Dla mnie dom w swych granicach to zapis wspomnień rodzinnego albumu, ale również obserwacja życia społecznego, dokumentacja czasu przeszłego i teraźniejszego, który jutro będzie wspomnieniem. Czas zmierza w jednym kierunku, oddalając nas od wczorajszych wydarzeń i dlatego dom w moim odczuciu stanowi symbol pamięci. Stare strychy pełne nieprzydatnych ówczesnym mieszkańcom rzeczy stanowią nośnik pamięci, którym się inspiruję. Ilustracja czasu, to symboliczny zapis tego co wydarzyło się wczoraj i tego, co wydarza się dziś, a jutro będzie już tylko wspomnieniem. Nie wybiegam w swych rozważaniach w przyszłość, gdyż jest ona dla mnie niemierzalna i w ten sposób trudna do zobrazowania”.
Prezentowane w Galerii Proscenium Teatru Muzycznego w Toruniu kameralne obiekty wykonane są w najbliższej mi technice ceramicznej. Medium, którym się posługuję, to przede wszystkim wypalona, szkliwiona i angobowana masa ceramiczna, ale oprócz ceramiki, zobaczymy również miniatury tkackie zwane przeze mnie tekstyliami.”
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 9 października.Źródło: Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu