Logo partnera
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

„Dekapitacja Ewolucji – Nowa Ewolucja” – instalacja bio-art Elvina Flamingo

  • Wydarzenie archiwalne: 23.06.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
Zapraszamy do odkrywania najnowszej bio-artystycznej instalacji Elvina Flamingo „Dekapitacja Ewolucji – Nowa Ewolucja”.

Wystawa balansuje pomiędzy dziełem sztuki i laboratorium. Ta praca w formie laboratorium, potężnej maszyny, w której wszystko jest realne i prawdziwe, jest odpowiedzią na tę niepokojącą pozycję człowieka na naszej planecie. Zarówno koniec, jak i początek ewolucji są możliwe. W samym środku tej ogromnej instalacji znajduje się jej serce — mała lodówka, a dokładniej jej zawartość — uśpione archeony, bakterie i grzyby. Istotą projektu jest stworzenie warunków do hipotetycznego wznowienia ewolucji tych autentycznych mikroorganizmów, które w ciągu znanej nam ewolucji, od 3 miliardów lat nie zmieniły znacząco swojej formy, co daje im szansę na przetrwanie. Wszystkie jedenaście zdolnych do życia mikroorganizmów biorących udział w projekcie zostało wybranych w procesie badań naukowych jako prebakterie zdolne do rozpoczęcia nowej ewolucji. Wszystkie są niezwykłe, wyjątkowe i ekstremalnie odporne.

„Dekapitacja ewolucji — Nowa ewolucja” jest dziełem, które może działać doskonale, niezawodnie, choć niepokojąco, a nawet genialnie. Jednak nie działa w momencie wystawy i nigdy nie zadziała podczas żadnej ekspozycji. To, co wykracza poza naukę i sztukę, jest jedynie poetyką tej pracy. Podczas prac nad tym obiektem nie dopuszczano do głosu żadnych kompromisów. Nie znajdziemy tu żadnych falsyfikatów, dlatego właśnie tej pracy nie należy i nie można dotykać. To dzieło to performatywne, niefunkcjonujące narzędzie, które może być w sposób doskonały aktywowane, ale nie przez nas.

Elvin Flamingo, prof. ASP dr hab., artysta sztuk wizualnych i wykładowca na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego projekty bio-arty łączą sztukę, biologię i technologię. Jest jednym z niewielu artystów w Polsce zagłębiających i tworzących projekty bio-artystyczne. Zdecydowanie najważniejszym projektem Elvina Flamingo jest Symbiotyczność tworzenia, nad którą prace rozpoczęły się w 2012 roku i mają potrwać do 2034 roku. Jego doświadczenie potwierdza liczba przeprowadzonych wystaw w Polsce i na świecie oraz liczne wyróżnienia naukowe. Jest twórcą kilkunastu wystaw indywidualnych i współorganizatorem wystaw zbiorowych. Prace Elvina Flamingo pokazywano między innymi w: Gdańsku, Sopocie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu, oraz za granicą w: Liverpoolu, Hong Kongu, Houston czy Lwowie. Jego najnowsza praca „Dekapitacja ewolucji — Nowa ewolucja” już w tej chwili spotkała się z uznaniem międzynarodowym. Podczas wakacji autonomiczna instalacja artysty będzie dostępna w Młynach. To wyjątkowa i na ten moment jedyna szansa, żeby podziwiać dzieło, zanim zostanie wysłane na planowane wystawy i konkursy międzynarodowe.

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

10
października (czwartek), godz. 18:30–20:00

Młyński rozmownik #44

11
października (piątek)
⟶ DO 13.10

Save the date! Bydgoskie Dni Projektowe 2024

15
października (wtorek), godz. 10:00–14:00

Zajęcia sensoryczne / Przestrzeń wspólnej zabawy