CZYTAJMY SIĘ!: ALIster SZtUKA nieKOCHANIA – premiera książki Alicji Dużyk
Wstęp wolny  /  Literatura

CZYTAJMY SIĘ!: ALIster SZtUKA nieKOCHANIA – premiera książki Alicji Dużyk

  • Wydarzenie archiwalne: 13.04.2024
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Z „tożsamościami autorki” porozmawiają pisarki Agnieszka Mlicka-Ezooneir i Marta Sobiecka

ALIster SZtUKA nieKOCHANIA jest opowieścią wielogłosową. Krzyżują się w niej emocje oraz światopoglądy różnych osób. To zbiór ośmiu opowiadań pod tytułem: Czas, Zajęcia, Wrota, Limerentka (Inna miłość), Żołnierka, Substytutka, Miłość, Pierwiastko (Przepis na uzależnienie). Każdy z tekstów posiada temat wiodący, związany z konkretnym wydarzeniem, wspomnieniem czy wycinkiem codzienności. Książkę wydała Grupa Wydawnicza Ezooneir pod patronatem: Fundacji Moc Kobiet, Instytutu Psychologii Stosowanej oraz Bibliotekarium. Inf. www.alicjaduzyk.pl

„Jestem dilerką opowieści. Robimy stiriptiz traum, aby zanegować ich pozorną, wredną wyjątkowość. Unaocznić, że to nie z nami bywa źle, ale z codziennością. Bohaterkami każdego z opowiadań są kobiety, które mierzą się z poczuciem osamotnienia, brakiem czasu czy bliskości seksualnej. Niedospane wróżą z nasion mniszka lekarskiego: odejść czy zostać w relacji? Są inne, ale podobne. Jedna z nich prowadzi Fundację Odpuść Sobie i jest świecką spowiedniczką. Właśnie, Odpuść Sobie. Poczytaj. Tylko o tym warto pisać, o czym chcemy milczeć”.
Alicja Dużyk

„Alicja, dilując swoje opowieści, kreśli w nich niebywałe portrety zwykłych-niezwykłych bohaterek i bohaterów uwikłanych zarówno w zaskakujące sytuacje, jak i – a może przede wszystkim – w złożoność własnej psyche. Z odwagą ukazuje wielowymiarowość konstrukcji ludzkiego wnętrza, którego niekiedy nie da się wyjaśnić, zrozumieć, poukładać... Meandrując wdzięcznie między tym, co jest i nie jest normą (jeśli w ogóle ona istnieje), pozostawia Czytelnikom przestrzeń do własnej interpretacji motywów i świata postaci”.
Ewa Beata Mościcka, psycholożka, interwentka kryzysowa, coacherka, trenerka umiejętności psychospołecznych i biznesu, prowadzi Laboratorium Inspiracji, redaktorka i pisarka

 „Język opowiadań z tomu zatytułowanego Alister to wykreowana przez Alicję Dużyk mieszanka stylów. Elementy prozy poetyckiej przechodzą niespodziewanie w potoczność wypowiedzi, w której nie brakuje wulgaryzmów sąsiadujących z niebanalnymi środkami językowej ekspresji. Autorka też umiejętnie bawi się słowami. Interesujące”.
prof. dr hab. Andrzej S. Dyszak, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, językoznawca, autor i podróżnik

Spotkanie w ramach Roku Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wstęp wolnyŹródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel.: 52 585 15 01