Czwartek z filozofią: Pojęcie (nie)oczywiste: kim jest „osoba”?
Wstęp wolny  /  Edukacja

Czwartek z filozofią: Pojęcie (nie)oczywiste: kim jest „osoba”?

  • Wydarzenie archiwalne: 19.01.2023
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Otaczają nas pojęcia: słowa, których znaczenie intuicyjnie rozpoznajemy, ale też słowa, których sens nam się wymyka.

A co, jeśli okaże się, że wyrazy z naszego osobistego słownika, mają bardziej skomplikowaną (a niekiedy nawet mroczną) historię, niż nam się wydaje?
Niestrudzoną tropicielką takich „zamaskowanych” pojęć jest filozofia, a pojęciem-bohaterem tego spotkania, będzie „osoba”. „Osoba”, „osobowy”, „osobisty” – słowa, których używamy niemal codziennie, odnosząc je do siebie czy swoich bliskich. Czy znamy jednak liczne sensy, które kryją się za tym starym i dobrze zadomowionym w codzienności słowem?
Kim są osoby? Czy każdy człowiek jest osobą? Czy do osób zaliczyć można także byty pozaludzkie? Co na ten temat mają do powiedzenia współcześni filozofowie – jak na przykład Włoch Roberto Esposito – którzy uważają pojęcie „osoba” za nieefektywne w walce o prawa człowieka, a nawet opresyjne? A może – zamiast gubić się w gąszczu problematycznych terminów – wystarczy uznać, że osoby… to po prostu ludzie?

W czasie spotkania dr Dawid Wincław z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunu spróbuje podać możliwe odpowiedzi na te pytania i omówi niektóre konsekwencje, które płyną z przyjęcia konkretnych rozwiązań.

Dawid Wincław, doktor filozofii (UMK) i filolog włoski. Autor rozprawy doktorskiej „O osobie bez osoby. Projekt filozofii impersonalnej Roberta Esposita”. Interesuje się problematyką tożsamości osobowej oraz współczesną literaturą włoską. Obecnie uczy języka włoskiego i filozofii w szkołach średnich.

Wydarzenie współorganizowane z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.Czwartek z filozofią | Pojęcie (nie)oczywiste: kim jest "osoba"?

Źródło: Dwór Artusa