Czwartek z filozofią | Jutro, które nigdy nie nadeszło. Filozoficzne idee końca historii
Wstęp wolny  /  Hybrydowe  /  Edukacja

Czwartek z filozofią | Jutro, które nigdy nie nadeszło. Filozoficzne idee końca historii

  • Wydarzenie archiwalne: 28.04.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
W jednym ze swych  najsłynniejszych stwierdzeń amerykański filozof George Santayana powiada: Ci, którzy nie znają historii, skazani są na jej powtórzenie. Czy jednak rzeczywiście historia ma swój porządek, który sprawia, że można do niej wrócić? Czy taki porządek miałby wieść do jakiegoś dającego się wyobrazić celu?

Niejednokrotnie taki kres wyobrażano sobie jako triumf rozumności i wolności. Kiedy inny amerykański filozof – Francis Fukuyama – ogłosił pod koniec XX wieku koniec historii, wydawało się, że ów happy end jest na wyciągnięcie ręki – jednak wyciągnięta ręka trafiła w próżnię, a historia potoczyła się dalej.

Najbliższe spotkanie z  artusowego cyklu Czwartek z filozofią będzie dotyczyć wybranych idei ciągłości historii, jej zrozumiałego porządku, a także wyobrażalnego kresu. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego takie wizje są pociągające i co decyduje, że tak często okazują się nierzeczywiste.

Jeśli jesteście zainteresowani tymi zagadnieniami, przybądźcie do Dworu 28 kwietnia 2022 roku o godzinie 18:30!

Adam Grzeliński – profesor filozofii, pracownik Instytutu Filozofii UMK. Autor monografii poświęconych filozofii brytyjskiej: Angielski spór o istotę piękna. Koncepcje Shaftesbury’ego i Burke’a (2000), Kategorie ‘podmiotu’ i ‘przedmiotu’ w Dawida Hume’a nauce o ludzkiej naturze (2005), Człowiek i duch nieskończony. Immaterializm George’a Berkeleya (2010), Doświadczenie i rozum. Empiryzm Johna Locke’a (2019) oraz przekładów źródłowej anglojęzycznej literatury filozoficznej.

Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w trakcie wydarzenia o godz. 18:30

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 10:00
⟶ DO 03.02

Zimowe Półkolonie / Poznańska 9 i 3/4

04
lutego (sobota)
⟶ DO 25.02

Maria Szurmiej „Malarstwo”