EDD 2022: Cudowny świat świętych –  oprowadzanie tematyczne
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

EDD 2022: Cudowny świat świętych – oprowadzanie tematyczne

  • Wydarzenie archiwalne: 18.09.2022
Miejsce:
Muzeum DiecezjalneToruń
Muzeum Diecezjalne w Toruniu to niezwykłe miejsce, które łączy sztukę, historię i sacrum.

11 września, 13.00 Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej, w trakcie którego opowiemy o kulcie świętych. Zapraszamy do Muzeum Diecezjalnego w Toruniu na oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej, w trakcie którego opowiemy czym był kult świętych i w jaki sposób przejawiał się w poszczególnych okresach historycznych. Przypatrując się konkretnym zabytkom ze zbiorów muzeum odpowiemy na następujące pytania: dlaczego kult świętych był tak ważny w średniowieczu i nowożytności? Czym są relikwie? Do czego służyły relikwiarze i jakie przybierały formy? Dlaczego Marcin Luter się zbuntował? Czym była kontrreformacja? Jakie były postanowienia Soboru Trydenckiego dotyczące kultu świętych? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, przyjdź do Muzeum Diecezjalnego i weź udział w oprowadzaniu tematycznym poświęconym kultowi świętych.

17 września, 13.00 W trakcie drugiego oprowadzania tematycznego opowiemy o tym, czym charakteryzowała się sztuka w służbie Kościoła. Kościół, jako jeden z najważniejszych zleceniodawców, miał ogromny wpływ na rozwój sztuki. Co na ten temat mówią zachowane do dnia dzisiejszego zabytki? Jakie dzieła wykonywali artyści? Czy mieli swobodę twórczą? Jakie łączyły ich relacje ze zleceniodawcami? Kto był odpowiedzialny za koncept dzieła sztuki? Przyjdź do Muzeum Diecezjalnego i weź udział w oprowadzaniu tematycznym poświęconym sztuce w służbie Kościoła.

18 września, 13.00 Na koniec zaprosimy uczestników obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa do obejrzenia wystawy stałej poświęconej pracy artystów i rzemieślników. Odpowiemy na pytania: jak wyglądała praca rzemieślników w dawnych czasach, jakich technik i narzędzi wówczas używano, czym były cechy i jak funkcjonowały, jak kształtował się system cechowy, jakie warunki należało spełnić, by należeć do cechu, jak znakowano wyroby, kim byli partacze i na zlecenie kogo pracowali. Dołącz do wydarzenia i poznaj tajniki rzemieślniczego kunsztu!
.