„Cranach – arcymistrz renesansu” ­– wykład dr. hab. Piotra Bireckiego przy obrazie „Madonna pod jodłami”
Edukacja  /  Sztuki wizualne

„Cranach – arcymistrz renesansu” ­– wykład dr. hab. Piotra Bireckiego przy obrazie „Madonna pod jodłami”

  • Wydarzenie archiwalne: 21.05.2022
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1

21 maja (sobota) o godz. 12.00 zapraszamy do Ratusza Staromiejskiego, siedziby Muzeum Okręgowego w Toruniu, na wykład dr. hab. Piotra Bireckiego pt. Warsztat Cranachów i narodziny sztuki w służbie reformacji.

Jak zaznacza sam bohater spotkania – dr Birecki – (…) spotkamy się przy obrazie „Madonna pod jodłami”, aby poznać twórczość jednego z najważniejszych malarzy niemieckiego renesansu jakim był Łukasz Cranach starszy. To działający głównie w saksońskiej Wittenberdze artysta, który stworzył duży warsztat malarski, przejęty następnie przez jego syna Łukasza, zwanego dla porządku młodszym. Według naukowców razem stworzyli, prócz licznych grafik, około 10 000 obrazów (…).

Warto wspomnieć, że Łukasz Cranach starszy pracował dla katolików i protestantów, jego działalność przypadła bowiem na czas kształtowania się epoki nowożytnej w Europie, której część przyjęła reformy religijne zaproponowane przez Marcina Lutra. Cranach stał się malarzem reformacji, tworząc ikoniczne wizerunki Marcina Lutra, jego żony Katarzyny oraz innych reformatorów. Jednocześnie jego religijne w swej tematyce dzieła malarskie wspierały reformy duchowe, kształtowanie się luteranizmu oraz – wykorzystując obrazy – edukowały wiernych w duchu nowej Ewangelii.

Podczas wykładu poznamy związki Cranachów z protestantyzmem i dzieła, takie jak Tablice Prawa i Łaski czy ilustracje do Biblii z 1534 roku, które wniosły duży wkład w powstanie wielu interesujących dzieł sztuki. Pojawią się też dzieła polskie, w tym toruńskie związane z wittenberskimi mistrzami.

Udział w wykładzie w cenie biletu wstępu do muzeum.

Obraz „Madonna pod jodłami” Łukasza Cranacha starszego jest eksponowany w Muzeum Okręgowym dzięki uprzejmości Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, właściciela dzieła.

fot. Krzysztof Deczyński



Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu