„Cranach – arcymistrz renesansu” w nowej odsłonie – wystawa  w Ratuszu Staromiejskim
Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

„Cranach – arcymistrz renesansu” w nowej odsłonie – wystawa w Ratuszu Staromiejskim

  • Wydarzenie archiwalne: 30.09.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
W sali ekspozycyjnej Ratusza Staromiejskiego z nowej perspektywy ujrzymy „Madonnę pod jodłami” – obok arcydzieła Lucasa Cranacha starszego wyeksponowane zostaną cztery obrazy, które są przykładami prac malowanych przez współpracowników, warsztat i jeden obraz naśladowcy. Na wernisaż wystawy zapraszamy już 29 września 2022 r. o godz. 17.00.

Lucas Cranach starszy (1472–1553) był krzewicielem renesansu, a „Madonna pod jodłami” (1510) ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, postrzegana jest przez wielu znawców za najpiękniejszą spośród licznych Madonn, które stworzył.

Obok tego arcydzieła w Muzeum Okręgowym w Toruniu od 29 września wyeksponujemy cztery obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie: „Herkules u Omphale”, „Niedobrana para”, „Rzeź niewiniątek” oraz „Madonna z dzieciątkiem”. Dzieła te są przykładami prac malowanych przez współpracowników, warsztat i jeden obraz naśladowcy. Ten niezwykle ciekawy zestaw obrazuje nie tylko mistrzostwo Cranacha jako malarza, ale także staje się świadectwem popularności jego sztuki i ogromnej trwałości wypracowanych przez niego tematów i form.

Całości dopełnią jesienne wykłady przy wystawie w Sali Historycznej Ratusza Staromiejskiego. Udział w spotkaniu będzie połączony z kameralnym zwiedzaniem arcydzieł w cenie biletu wstępu do muzeum.

PROGRAM JESIENNYCH WYKŁADÓW

1 października, godz. 12.00

dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof. UMK   –  Wokół symboliki i znaczeń „Madonny pod jodłami” Cranacha

15 października, godz. 12.00

dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK – Sztuka w dobie reformacji

5 listopada, godz. 12.00

prof. dr hab. Wojciech Kowalski – Madonna restituta. Trudny powrót skradzionego dzieła

3 grudnia, godz. 12.00

dr hab. Jacek Tylicki, prof. UMK – Cranach i grafika jego czasu

Od 5 października natomiast zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie z Anną Kroplewską-Gajewską. Spotkania z obrazami odbędą się w każdą środę i piątek o godz. 15.00. Oprowadzanie w cenie biletu wstępu do muzeum.

____________________

CRANACH – ARCYMISTRZ RENESANSU

Ratusz Staromiejski

Wernisaż wystawy: 29 września 2022 r., godz. 17.00

Wystawa czynna: 30 września–30 grudnia 2022 r.

Kurator wystawy: Anna Kroplewska-Gajewska

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12