Córka źle strzeżona
Film

Córka źle strzeżona

  • 26
    maja 2024 (niedziela), godz. 18:00
Miejsce:
Kino 1410 (Hotel 1231)Toruń, Przedzamcze 6d

Retransmisja komicznego baletu z Opery Paryskiej

Przygotowany przez zespół baletu Opery Paryskiej spektakl „Córki źle strzeżonej” będzie transmitowany do kin na całym świecie w marcu 2024 roku, my zaś pokażemy go w Dzień Matki, bo też przezabawna i wzruszająca postać pruderyjnej matki (grana przez mężczyznę) ma wiele do powiedzenia w tym beztroskim balecie-pantomimie.

Treść tego dzieła jest stara jak świat. Lise, córka zamożnej wdowy Simone, kocha się z wzajemnością w Colasie, młodzieńcu z pobliskiej wsi. Simone ma jednak inne plany wobec swojej Lise. Chce ją wydać za pochodzącego z bogatej rodziny, ale niezdarnego Alana. Czy uda jej się upilnować córkę i dopiąć swego?

„Córka źle strzeżona” to historia wiejska, pasterska, odwołująca się do tradycji wsi i chłopstwa – charakterystyczna dla epoki romantyzmu, w której powstała. Przezabawny taniec Simone w chodakach jest najbardziej rozpoznawalnym fragmentem „Córki źle strzeżonej”. Najsłynniejszą obecnie choreografią tego baletu do muzyki francuskiego kompozytora Ferdinanda Hérolda jest ta Fredericka Ashtona, pochodząca z lat 60. ubiegłego wieku. Ten słynny angielski tancerz i choreograf specjalizował się w przywracaniu do życia starszych baletów. I czynił to z niezmiernym powodzeniem. Jego wersję obejrzymy i my.

[F. HÉROLD] RETRANSMISJA BALETU LA FILLE MAL GARDÉE

Kraj, rok: Francja, 2024

Gatunek: balet komiczny

Reżyseria: Frederick Ashton

Producent: Opera National de Paris

Czas trwania: 130 min.

KUP BILETŹródło: Kino 1410

Powiązane wydarzenia

30
maja (czwartek), godz. 19:00

Osobliwy świat Hieronymusa Boscha

30
maja (czwartek), godz. 19:00

Osobliwy świat Hieronymusa Boscha

31
maja (piątek), godz. 19:00

Vanya

06
czerwca (czwartek), godz. 19:00

SEKRETNE DZIEŁA IMPRESJONISTÓW

09
czerwca (niedziela), godz. 18:00

ECHNATON Met Season Encores 2023/2024