Logo partnera
Film

Chłopcy z ferajny – 100 lat Warner Bros ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych

  • Wydarzenie archiwalne: 05.08.2023
Miejsce:
Europejskie Centrum Filmowe CamerimageToruń, Rynek Nowomiejski 28
Pierwszym sierpniowym tytułem prezentowanym w ramach obchodów 100-lecia założenia Wytwórni Warner Bros są „Chłopcy z ferajny”, jedno z najważniejszych dzieł w karierze Martina Scorsese i jeden z najbardziej kultowych filmów gangsterskich w historii kina!

W 2011 roku scenariusz napisany przez Scorsese na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Nicholasa Pileggi, został umieszczony przez Amerykańską Gildię Scenarzystów na 41 miejscu, na „Liście 101 najlepszych scenariuszy wszech czasów”. „Chłopcy z ferajny” to rozciągająca się na trzy dekady historia mafioza Henry’ego Hilla (Ray Liotta) oraz jego dwóch partnerów w zbrodni: Jimmy’ego Conway’a (Robert De Niro) i Tommy’ego DeVito (rola, za którą Joe Pesci otrzymał Oscara).

Autorem zdjęć do filmu jest prawdziwy wirtuoz kamery, Michael Ballhaus, który współpracował z największymi twórcami kina, takimi jak Francis Ford Copolla, Mike Nichols, Volker Schlöndorff czy Robert Redford. Do historii przeszła jego wieloletnia artystyczna symbioza z Rainerem Wernerem Fassbinderem (16 wspólnych produkcji!) i Martinem Scorsese (7). W 2010 roku Operator uhonorowany został na Festiwalu Camerimage Nagrodą za Całokształt Twórczości.

Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń
tel.: 723 240 699

Powiązane wydarzenia

25
września (poniedziałek), godz. 17:00

Mystery Train – WRZESIEŃ Z JARMUSCHEM

29
września (piątek), godz. 17:00

Serce miłości

29
września (piątek), godz. 18:45

Mój anioł