Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi - czar i magia papieru washi (wernisaż)
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi - czar i magia papieru washi (wernisaż)

  • Wydarzenie archiwalne: 22.09.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod GwiazdąToruń

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma zaszczyt zaprosić Państwa na nową wystawę pt. ,,Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi - czar i magia papieru washi", której wernisaż odbędzie się 22 września 2023 r. o godz. 17.00. Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających od 23 września br do 7 stycznia 2024 roku.

Chigiri-e (ちぎり絵) jest rękodziełem typowo japońskim. Technika ta wykorzystuje kolorowy papier, który drze się w taki sposób, by kawałki tworzyły obrazy. Efekt finalny przypomina akwarelę. Technika ta powstała w okresie Heian (794 - 1185).

Wtedy łączono ją z kaligrafią. Papier, który się wykorzystuje przy tworzeniu prac to japoński washi. Chigiri-e jest popularną formą rękodzieła.

Technikę tę wykorzystuje się do tworzenia zarówno abstrakcyjnych, jak i realistycznych prac. Tematami realistycznych przedstawień są kacho-ga (ptaki i kwiaty), ale i sceny rodzajowe oraz pejzaże.

Najczęściej używanym w tej technice papierem jest ręcznie robiony, wysokiej jakości tengujoshi. Ze względu na to, że jest wytrzymały, niemal przezroczysty i cienki, znajduje również zastosowanie do napraw i renowacji obrazów i innych dzieł sztuki. Do tej pory sztuki chigiri-e nie prezentowano na wystawach w Polsce.

Na wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą zaprezentowane zostaną prace Yumiko Ogawa, ps.art. Yumi (1942-2003), urodzonej w Sebato (obecna cześć miasta Himeji), w prowincji Hyogo. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w Japonii.

Wstęp na wernisaż w dniu 22 września br. o godz. 17.00 jest wolny.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania ekspozycji czasowej, która będzie dostępna do 7 stycznia 2024 r.

________

Wystawa: Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi - czar i magia papieru washi

Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Wernisaż wystawy: 22.09.2023 r. , godz. 17.00

Termin: 23.09.2023 r. - 07.01.2024 r.

Kurator wystawy: Katarzyna PaczuskaŹródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu