CCLXXV Koncert Pałacowy

CCLXXV Koncert Pałacowy

  • Wydarzenie archiwalne: 17.10.2021
Miejsce:
Pałac LubostrońLubostroń
Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w niedzielę, 17 października 2021 roku o godz. 17.00 na CCLXXV Koncert Pałacowy.
Wystąpią: Katarzyna Bąkowska - skrzypce Joanna Czapińska - fortepian
W programie:
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sonata F-dur na skrzypce i fortepian op. 4 Adagio – Allegro moderato Poco adagio Allegro agitato
Józef Szulc – Sonata a-moll na skrzypce i fortepian op. 61, cz. I Allegro non troppo
Henri Vieuxtemps – Scene et Romance de l’ Opera Halka de St. Moniuszko na skrzypce i fortepian
Henri Vieuxtemps – Impressions et Reminiscences de Pologne op. 57
Grażyna Bacewicz – Witraż na skrzypce i fortepian
____________________________________________
Bilety w cenie 15 zł można nabywać w Pałacu w Lubostroniu pół godziny przed koncertem
Liczba miejsc ograniczona. Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja miejsc, tel. 695 929 786.
Katarzyna Bąkowska – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Henryka Keszkowskiego. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w tejże uczelni, prowadząc klasę skrzypiec. Jest również pedagogiem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Chopina w Warszawie oraz wykładowcą mistrzowskich kursów muzycznych (m.in. w Radziejowicach). Zasiada w jury konkursów skrzypcowych. Skrzypaczka doskonaliła swe umiejętności na studiach podyplomowych w Indiana School of Music (Bloomington, USA) u Henryka Kowalskiego i Franco Gulli. W 2012 zakończyła trzyletni staż artystyczny w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej kierowanej przez prof. Maję Nosowską w UMFC w Warszawie. Była stypendystką wielu instytucji promujących utalentowanych artystów, m.in. Ministerstwa Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Rządu Francuskiego, Fundacji Kościuszkowskiej, Dorothy Richard Starling Foundation, Warszawskiej Fundacji Kultury, FAME Festival & School oraz Fundacji Konserwatorium w Lozannie i Nicei. Zdobyła I Nagrodę w kategorii Instrumenty Smyczkowe, Grand Prix w kategorii Kameralistyka oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora (Duetto Lirico A. Kurylewicza wraz z pianistką Ewą Skardowską) podczas I Międzynarodowego Konkursu dla Pedagogów (Warszawa, 2013). Jest finalistką konkursu T. Wrońskiego na skrzypce solo (1995). Brała udział w festiwalach muzycznych i koncertach, m.in. podczas Festiwalu Mozartowskiego we Wrocławiu, Koncercie Roku w Galerii Porczyńskich, Filharmonii Opolskiej, Krakowskiej, Łazienkach Królewskich, Musica Sacra w Sopocie, Summer Festival w Bloomington, Fame Festiwal w Lawrencaville. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji w Polsce, Francji, Szwajcarii i USA, pracując obok wyżej wymienionych z Janem Staniendą, Ericiem Friedmanem, Gerardem Pouletem, Dong-Suk Kangiem, Pierre Amoyalem. W działalności skrzypaczki szczególne miejsce zajmują recitale kameralne: od baroku do muzyki współczesnej. Szczególnie bliska jest jej twórczość kompozytorów polskich: Szymanowskiego, Wieniawskiego i Paderewskiego (nagranie Sonaty a-moll). Artystka koncertowała m.in. w Chicago (Nord Shores Center for Performing Arts) oraz na zaproszenie H. Kowalskiego w Bloomington (duety na skrzypce i wiolonczelę Koday’a i Ravela, polski barok: Jarzębski, Zieleński i Żelechowski). Wszechstronności jej zainteresowań dopełnia wykonawstwo muzyki dawnej (m.in. z Urszulą Bartkiewicz, Anną Sawicką, Dorotą Zimną i Antonem Birulą).
Joanna Czapińska – pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Wiesławy Ronowskiej. Od początku swojej drogi artystycznej zafascynowana muzyką kameralną. Swoją pasję i umiejętności pogłębiała na wielu mistrzowskich warsztatach pracując pod kierunkiem wybitnych postaci: Tatiany Szebanowej, Pawła Giliłowa, Pierre’a Amoyala, Andrzeja Tatarskiego, Marii Szwajger-Kułakowskiej i Jadwigi Kaliszewskiej. Posiada olbrzymie doświadczenie we współpracy z różnymi instrumentalistami, od 1995 roku jako pianistka-kameralistka towarzyszy instrumentalistom (głównie skrzypkom, wiolonczelistom i altowiolistom) podczas międzynarodowych kursów i konkursów zdobywając liczne wyróżnienia za akompaniament. Koncertowała lub współpracowała z wieloma znakomitymi, uznanymi artystami jak: Bartłomiej Nizioł, Ivan Monighetti, Arto Noras, Vadim Brodski, Jan Stanienda, Piotr Reichert. Jest zapraszana do udziału w projektach realizowanych przez Europejskie Centrum Muzyczne Krzysztofa Pendereckiego. Występowała na licznych festiwalach i koncertach w Polsce i poza jej granicami (Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Japonia, Austria, Czechy i Rumunia), prezentując zróżnicowany repertuar kameralny, zarówno pod względem fakturalnym, jak stylistycznym. Ma w swoim dorobku również nagrania CD – min. z utworami I.J. Paderewskiego, francuskimi triami fortepianowymi (C. Debussy, E. Chausson, G. Fauré) oraz sonatami skrzypcowymi G. Enescu. Profesor nadzwyczajny w Katedrze Instrumentów Smyczkowych i Kameralistyki bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie w roku 2013 uzyskała tytuł doktora habilitowanego, pedagog w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina, konsultant Centrum Edukacji Artystycznej w dziedzinie kameralistyki.


Źródło: Pałac Lubostroń

Pałac Lubostroń

Lubostroń
89-210 89-210 Łabiszyn
tel.: 52 384 46 23