Całe życie – układanka
Wstęp wolny  /  Inne  /  Sztuki plastyczne

Całe życie – układanka

  • Wydarzenie archiwalne: 26.08.2023
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Tatsiany Safonovej, która pokazuje osoby migranckie z województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana idea projektu fotograficznego, odbędzie się panel dyskusyjny z bohaterkami i bohaterami zdjęć oraz zaprosimy do udziału w specjalnej edycji Młyńskiego rozmownika.

“Całe życie – układanka” to projekt fotograficzny, który opierał się na zorganizowaniu sesji zdjęciowej poświęconej problematyce migracji. Do udziału w sesji zostały zaproszone osoby z doświadczeniem migracji/uchodźstwa, które równocześnie wypełniają różnorodne role społeczne – mają rodziny, są w podeszłym wieku, są osobami z niepełnosprawnością. Tłem fotografii stały się osobiste emocje oraz uczucia bohaterów i bohaterek uwiecznionych na portretowych fotografiach. Różnorodność etniczna osób pozujących do zdjęć pozwoliła na nawiązywanie relacji i pokazanie różnic w postrzeganiu otaczającej rzeczywistości, w oparciu o doświadczenia społeczno-kulturowe.

Owocem projektu fotograficznego jest wystawa oraz spotkanie z uczestnikami i uczestniczkami sesji, podczas którego podzielą się swoimi doświadczeniami, obserwacjami i sytuacjami, z którymi spotkali/ły się będąc na emigracji w Polsce.

Wydarzenie odbędzie się w języku polskim, angielski, ukraińskim, białoruskim i rosyjskim.

Harmonogram spotkania:
14:00-15:00 – Wernisaż
15:00-15:30 – Przerwa
15:30-17:00 – Panel dyskusyjny z uczestnikami projektu
17:00-18:00 – Przerwa
18:00-20:00 – Młyński rozmownik – edycja specjalna: poznajmy się i porozmawiajmy o migracji. Spotkanie sieciujące.

Wystawa będzie dostępna w kawiarni Nowe Miejsce do 23 września 2023 r.  

Tatsiana Safonova – urodziła się w Mołodecznie w Białorusi. Od 13 lat zajmuje się fotografią rodzinną. Fotografowała m.in. dzieci z chorobą onkologiczną w Centrum Onkologii Dziecięcej w Borowlanach (Białoruś), gdzie jako osoba wolontariacka pomagała przy portretowo-kostiumowych sesjach zdjęciowych z rodzicami. Na swoim koncie artystycznym ma nie tylko liczne sesje zdjęciowe, ale również wystawy. W 2012 roku odbyła się jej wystawa pt. „Niewidzialni ludzie”, która ukazywała codzienne życie osób z niepełnosprawnością. W 2018 roku jako fotografka brała udział w aukcji charytatywnej w intencji podopiecznych Białoruskiego Hospicjum dla Dzieci.



Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Powiązane wydarzenia

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00–18:00

Mikrogranty młodzieżowe – spotkanie informacyjne

14
stycznia (wtorek), godz. 17:00

DAWAJ NA DIZAJN #4

20
stycznia (poniedziałek), godz. 13:00

Wielkoformatowa makieta miasta – warsztaty z Kasią Bury