
Bill Viola w Toruniu: Wystawa, która porusza duszę
W budynku, w którym siedzibę ma Kino CAMERIMAGE od 24 lipca będzie odbywać się niezwykła wystawa:
Fundacja Tumult oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu zapraszają na największą w Polsce retrospektywną prezentację twórczości Billa Violi, jednego z najważniejszych artystów XX wieku, pioniera wideo-artu. To unikalna okazja dla mieszkańców Torunia, regionu i Polski, by obejrzeć w jednym mieście 32 dzieła Billa Violi i zanurzyć się w jego niezwykłych wizjach, które nie tylko poruszają emocje, ale też zmuszają do głębokiej refleksji nad najważniejszymi sprawami naszego życia. Jego wystawy przyciągają dziesiątki tysięcy widzów na całym świecie, np. w Muzeum Guggenheima w Bilbao jego retrospektywę obejrzało ok. 710 tys. widzów.
Wystawa została zorganizowana w ścisłej współpracy z Bill Viola Studio, kierowanym przez Kirę Perov – żonę artysty, jego wieloletnią współpracowniczkę i współautorkę ekspozycji. Za projekt przestrzeni odpowiada Bobby Jablonski z Bill Viola Studio, który zaprojektował aranżację sal doskonale wpisującą się w założenia ideowe wystawy.
Wydarzenie towarzyszące tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE rozpocznie się 24 lipca i potrwa do 31 grudnia 2025 roku.
Szczegóły na stronie: https://camerimage.pl/pl/news/bill-viola-w-toruniu–wystawa–ktora-porusza-dusze
Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE