Bardo. W bezdomności i w sztuce – wkład Katarzyny Lewandowskiej towarzyszący wystawie „Happy Family”
Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie Karoliny Balcer „Happy Family” – wykład Katarzyny Lewandowskiej, poświęcony zagadnieniu, jak do problemu bezdomności odnoszą się w swoich pracach i działalności aktywistycznej współczesne artystki i artyści.
„Bardo jest przestrzenią pomiędzy, liminalną, jest poczekalnią, szczeliną, interwałem. Bycie w bezdomności, wydaje się należeć do tych wszystkich niepewnych obszarów, wyżej wymienionych. Życie na ulicy, choć nie wiem jak byśmy je afirmowali, jest bardzo trudne. Wykluczenie osoby w kryzysie bezdomności odbywa się na wielu płaszczyznach: począwszy od jej fizyczności, chorób, emocjonalności, po jej społeczny i ekonomiczny status. Bycie w kryzysie bezdomności może spotkać wszystkich. Wystarczy jedna, czasami kilka niesprzyjających sytuacji i równia pochyła uruchamia się – jak gilotyna, której ostrze bardzo szybko spada w dół. Bycie bez domu, i w sensie symbolicznym i w sensie dosłownym, przewartościowuje całe życie. Tracimy dostęp do najbardziej elementarnych, codziennych czynności. Tracimy również podstawowe poczucie bezpieczeństwa.
Usłyszałam: nie mam gdzie się umyć
nie mogę iść do lekarza
nie mam podpasek
nie mogę pracować
nie mam ubezpieczenia
nie mam gdzie spać
nie mam jedzenia
nie mam butów
jestem na ulicy
śpię na klatce
mieszkam w pustostanie
jestem w noclegowni
nie mam dowodu
nie mam okularów
nie mam lekarstw
nie mogę zatrzymać tego dziecka
nie mam majtek
nie mogę go zostawić, on jest moim strażnikem, chociaż mnie bije i gwałci
nie mam palców u stóp, po zimie obcięli
jestem na moście, słyszysz?! jestem na moście! jestem na moście.
…
Osoby aktywistyczne wizualnie opowiadają o tym życiu pomiędzy. Wchodzą w relacje z bezdomnością i próbują ją pokazać, oswoić, zbliżyć się do niej. Przepuszczają bezdomność przez swoje ciało, w dosłowny sposób, z troską i uwagą".
katarzyna lewandowska – feministka, wykładowczyni akademicka, aktywistka, kuratorka. Zawodowo związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wstęp wolny.
Źródło: Galeria Sztuki Wozownia