„Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” – najnowsza wystawa w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Dziedzictwo

„Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” – najnowsza wystawa w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

  • dzisiaj
    ⟶ DO 17.11
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Torunia w Domu EskenówToruń, Łazienna 16

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 16 maja br. o godz. 10.00 w Ratuszu Staromiejskim, a będzie można ją oglądać do 17 listopada br.

Wystawa „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” prezentuje historię toruńskiej komunikacji miejskiej od momentu przejazdu pierwszego konnego tramwaju w 1891 roku aż do czasów współczesnych. Poruszone zostały na niej przede wszystkim zagadnienia związane z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej oraz funkcjonowaniem transportu w zmieniających się w czasie realiach społeczno-politycznych. W tej historii pojazdów i ludzi nie pominięto także momentów szczególnie trudnych – czasu okupacji niemieckiej oraz procesu odbudowy infrastruktury komunikacyjnej po II wojnie światowej.

Wystawa ta to także opowieść o ludziach i miejscach, na które silnie oddziaływały zmiany związane z rozwojem komunikacji. Obok unikatowych fotografii, zdjęć i planów linii tramwajowych oraz autobusowych, zobaczyć będzie można wiele interesujących przedmiotów, m.in. bilety, kasowniki, mundury, fragmenty szyn, a także liczne obiekty użytkowe przydatne w pracy konduktorów, motorniczych, kierowców oraz w zakładowych warsztatach, które utrzymywały całą infrastrukturę w należytym stanie technicznym. Ekspozycja stanowić może także sentymentalną podróż po ulicach dawnego miasta. Użyty materiał ikonograficzny pokazuje nie tylko zmiany w funkcjonowaniu transportu miejskiego, ale także ewolucję warunków życia jego mieszkańców, których losy uzależnione były od przemian społeczno-politycznych minionych epok.

   

Eksponaty na wystawę zostały użyczone przez: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, Archiwum Państwowe w Toruniu oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu.

dr Iwona Markowska, Michał Gordon

    Będzie nam niezmiernie miło odbyć z Państwem podróż po dawnym Toruniu. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.  

________

Wystawa: „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”

Czas ekspozycji: 17 maja – 17 listopada 2024 br.

Wernisaż: 16 maja 2024 br., godz. 10.00, Ratusz Staromiejski

Miejsce: Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16, 87-100 Toruń

Kuratorzy: dr Iwona Markowska, Michał Gordon

Aranżacja plastyczna: Jacek Nawrocki

Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu

 Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12