,,Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem'' pierwszy raz w Muzeum Okręgowym w Toruniu
Dziedzictwo  /  Sztuki plastyczne

,,Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem'' pierwszy raz w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Wydarzenie w ramach obchodu Roku Kopernika. Zobacz podstronę Kopernik 550
  • Wydarzenie archiwalne: 12.11.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1

Od 12 listopada br. do 24 listopada br. w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego będzie można oglądać obraz ,,Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" pędzla Jana Matejki. Z inicjatywy Marka Żydowicza, dyrektora i pomysłodawcy Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, do Torunia na blisko dwa tygodnie trafi arcydzieło najwybitniejszego reprezentanta nurtu historyzmu w malarstwie polskim. Będzie to unikalne wydarzenie i niepowtarzalna szansa, by podziwiać obraz, który ma swoje niepodważalne miejsce w historii Polski, szansa, z której skorzystać powinien zarówno każdy torunianin, jak i gość naszego miasta.

Imponujące dzieło Matejki należy do zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie na co dzień można je podziwiać w gmachu Collegium Novum w Krakowie, który to budynek opuszcza ono bardzo rzadko. W ciągu ostatnich 70 lat poza stolicą Małopolski obraz prezentowano jedynie w National Gallery w Londynie i w Zamku Królewskim w Warszawie. Od 12 do 24 listopada obcować z arcydziełem będzie można w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wydarzenie towarzyszyć będzie Festiwalowi EnergaCAMERIMAGE. W okresie jego trwania, czyli do 18 listopada br., ekspozycja dostępna będzie bezpłatnie.

Obraz przedstawiający Mikołaja Kopernika, otoczonego przyrządami astronomicznymi i spoglądającego w natchnieniu w niebo, powstał w 1873 roku z okazji 400. rocznicy urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego torunianina. Pokazu dzieła nie uwzględniono jednak w oficjalnym programie obchodów rocznicy, jakie odbywały się wówczas w Krakowie. Matejko zdecydował się samemu pokazać ,,Astronoma Kopernika…" w krakowskiej sali rady miasta, a następnie, już poza Galicją, w Warszawie i w Wiedniu. Obraz budził olbrzymie emocje i zainteresowanie, bardzo szybko został zakupiony ze składek publicznych i przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, który jest jego właścicielem do dziś. ,,Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" to bez wątpienia najsłynniejsze malarskie ujęcie wybitnego torunianina, które od 150 lat kształtuje nasze wyobrażenie o Koperniku. Matejko w swej pracy wzorował się na zachowanych wizerunkach Kopernika, poszukując jednocześnie modela, który by im odpowiadał. Wybór padł na przyjaciela artysty – Henryka Levittoux – lekarza i miłośnika sztuki. Do obrazu pozował także dziewiętnastoletni siostrzeniec żony artysty, Antoni Serafiński. Toruńska wystawa wzbogacona zostanie o szkice Jana Matejki, będące studium postaci Mikołaja Kopernika oraz unikalną, niezwykle zabawną karykaturę, w której sam Matejko ukazał, w jakich warunkach powstawał obraz. W sali mieszczańskiej znajdzie się także wielkoformatowy ekran, na którym wyświetlany będzie film NASA pokazujący Słońce, będące centralnym punktem teorii Mikołaja Kopernika.

__________

Wydarzenie: prezentacja obrazu Jana Matejki ,,Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem"

Miejsce: Ratusz Staromiejski, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Kiedy: 12 listopada br. - 24 listopada br.

Kurator: Marek Żydowicz

__________

Organizatorem wystawy jest Fundacja Tumult.

Koordynatorkami wystawy jest Agnieszka Swoińska i Dominika Krawańska.

Wystawa powstaje dzięki wsparciu zespołu

Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Partnerem głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerami Muzeum Okręgowe w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Toruń.

Organizatorzy dziękują za pomoc  Panu Profesorowi Krzysztofowi Stopce – Dyrektorowi Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Panu Profesorowi Andrzejowi Szczerskiemu – Dyrektorowi Muzeum Narodowego w Krakowie, a także Prezydentowi Miasta Torunia Panu Michałowi Zaleskiemu oraz Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu.



Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu