Artyści polscy – wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego (wernisaż)
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Artyści polscy – wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego (wernisaż)

  • Wydarzenie archiwalne: 13.06.2023
Miejsce:
Fundacja FotografistkaBydgoszcz, ul. Pomorska 68a/1
Artyści polscy – to wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego z kolekcji dzieł sztuki Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Od momentu otwarcia Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy dla publiczności w 1958 jej wieloletni dyrektor Andrzej Szwalbe zachęcał artystów do wzbogacania wystroju budynku. W jego zamyśle filharmonia miała stać się miejscem łączącym muzykę z innymi dziedzinami sztuki. Dzięki jego staraniom od 1971 kolekcja filharmonii była uzupełniana m.in. o rzeźby, gobeliny zaprojektowane przez Tadeusza Brzozowskiego czy Józefę Wnuk, a także o obrazy i grafiki, które zyskały uznanie i doczekały się krytycznych opracowań. Jak odkryła dr Agnieszka Wysocka, współkuratorka wystawy, niewiele natomiast wiadomo o zbiorze fotografii, który również jest częścią kolekcji. W jej skład wchodzą wykonane na zamówienie Szwalbego wielkoformatowe czarno-białe portrety polskich artystów, którzy tworzyli dzieła dla bydgoskiej filharmonii. Fotografie wykonane zostały w 1986 przez Krzysztofa Gierałtowskiego, nestora polskiej fotografii. Jak zaznacza współkuratorka wystawy Katarzyna Gębarowska, jest to niezwykle ciekawe odkrycie, że w bydgoskich kolekcjach mamy zdjęcia tak wybitnego fotografa, który od ponad 40 lat zajmuje się portretowaniem wybitnych osobistości polskiej kultury, nauki, polityki oraz inteligencji. Gierałtowski w swojej pracy kieruje się szczególną ciekawością i zainteresowaniem osobowościami portretowanych osób, co świetnie obrazują też portrety z bydgoskiej filharmonii. Wśród portretowanych artystów, których będzie można zobaczyć na wystawie, znajdują się m.in. Jonasz Stern, Jerzy Krechowicz, Magdalena Abakanowicz czy Stefan Gierowski. Bydgoski Rok Andrzeja Szwalbego oraz 70-lecie Filharmonii Pomorskiej stanowią doskonałą okazję, aby zaprezentować ten dotychczas niedoceniony zbiór fotografii Gierałtowskiego szerszej publiczności.

Wystawa czynna do 30 listopada 2023.

Kuratorki wystawy: Katarzyna Gębarowska, Agnieszka Wysocka; producentka: Martyna Maria Kaczmarek; projekt graficzny: Łukasz Zbieranowski (Fajne Chłopaki); partnerzy wystawy: Filharmonia Pomorska im. LJ. Paderewskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Źródło