Artus Short Film Festiwal 2024 | Oscarowe Shorty 2024
Film

Artus Short Film Festiwal 2024 | Oscarowe Shorty 2024

 • Wydarzenie archiwalne: 10.03.2024
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Ostatni dzień Artus Short Film Festiwalu to także ostatni dzień przed ceremonią wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej! Dla tych, którzy chcą nadrobić tegoroczne zaległości, przygotowaliśmy pasmo Oscarowe Shorty 2024! Wśród prezentowanych filmów pojawią się obrazy nominowane w kategoriach: najlepszy krótkometrażowy film aktorski oraz najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Krótkometrażowe Filmy Fabularne Nominowane do Oscara 2024, 135 minut

 • Później (The After) – reż. Misan Harriman, Wielka Brytania 2023
  Mocna i poruszająca historia Dayo, londyńczyka próbującego odzyskać siebie i na nowo odnaleźć się w społeczeństwie po tym, jak był świadkiem brutalnego incydentu w centrum miasta.
 • Niezłomny (Invincible) – reż. Vincent René-Lortie, Kanada 2022
  Inspirowany prawdziwymi zdarzeniami, film opowiada o ostatnich 48 godzinach życia Marca-Antoine’a Berniera, 14-letniego chłopca desperacko pragnącego odzyskać wolność.
 • Kawaler fortuny (Knight of Fortune) – reż. Lasse Lyskjær Noer, Dania 2022
  Strata bliskiej osoby, smutek, ryzyko żółtaczki i trumna – splot nieszczęśliwych okoliczności, które sprawiają, że Karl zaczyna mieć dość wszystkiego.
 • Czerwony, biały, niebieski (Red, White and Blue) – reż. Nazrin Choudhury, USA 2023
  Rachel jest samotną matką i żyje od wypłaty do wypłaty. Niespodziewana ciąża komplikuje jej i tak już wystarczająco trudną sytuację, więc dziewczyna postanawia przekroczyć granice stanu, aby dokonać aborcji. Los rzuca jej pod nogi kolejne kłody i kiedy Rachel zastanawia się nad ciągiem zdarzeń, które doprowadziły ją do tej podróży, odkrywa druzgocącą prawdę, która zmieni jej życie na zawsze.
 • Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara (The Wonderful Story of Henry Sugar) – reż. Wes Anderson, USA 2023
  Kolejna perełka filmowa od Wesa Andersona. Tym razem reżyser bierze na warsztat opowiadanie Roalda Dahla o bogatym mężczyźnie imieniem Henry Sugar, który odkrywa istnienie guru potrafiącego widzieć z zamkniętymi oczami. Milioner postanawia opanować tę umiejętność i wykorzystać ją w grach hazardowych.

Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara 2024, 61 minut

 • List do świni (Letter to a Pig) – reż. Tal Kantor, Izrael, Francja 2022
  Ocalały z Holokaustu czyta list, który napisał do świni, która uratowała mu życie. Młoda uczennica, wysłuchując jego historii w szkolnej ławie, pogrąża się w pokręconym śnie, w którym próbuje zmierzyć się z kwestiami tożsamości, zbiorowej traumy i skrajności ludzkiej natury.
 • 95 zmysłów (Ninety-Five Senses) – reż. Jerusha Hess, Jared Hess, USA 2023
  Oda do pięciu zmysłów ludzkiego ciała pewnego mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby się nimi cieszyć.
 • Nasz mundurek (Our Uniform) – reż. Yegane Moghaddam, Iran 2023
  Dziewczyna z Iranu przywołuje szkolne wspomnienia na fałdach i materiałach swojego starego mundurka.
 • Pachydermia (Pachyderme) – reż. Stéphanie Clement, Francja 2022
  Jak każdego lata, Louise zostaje powierzona swoim dziadkom, by spędzić z nimi kilkudniowe wakacje na wsi. Zielona trawa w ogrodzie, kąpiel w jeziorze, wędkowanie z dziadkiem, wszystko wydaje się mieć słodki smak babcinych placków z truskawkami. Jednak w tym roku latem spadnie śnieg, a potwór umrze.
 • KONIEC WOJNY! Historia inspirowana muzyką Johna Lennona i Yoko Ono (WAR IS OVER! Inspired by the Music of John and Yoko) – reż. Dave Mullins, USA 2023
  W alternatywnej rzeczywistości I wojny światowej dwóch żołnierzy, stojących po przeciwnych stronach konfliktu, rozgrywa partię szachów. Wiadomości o kolejnych ruchach przekazują sobie za pomocą gołębia pocztowego, przemierzającego ryzykowne trasy lotu nad polem bitwy. Gracze nie znają swoich tożsamości, a wojna zmierza do nieuchronnego, tragicznego końca. Film inspirowany pokojowymi manifestami jednej z najsłynniejszej par muzyków w historii – Johna Lennona i Yoko Ono.

Artus Short Film Festiwal to cztery inspirujące dni z krótkimi metrażami w rolach głównych! Wśród licznych wydarzeń znajdziecie: filmowe bloki tematyczne, spotkania z uznanymi twórczyniami i twórcami, wystawę plakatów filmowych, a także warsztaty dla najmłodszych adeptów kina!

Wystawa i spotkania – wstęp wolny
Karnet na cały festiwal – 50 zł (bez warsztatów)
Bilet na pasmo filmowe – 10 zł

Mecenasem Artus Short Film Festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.Źródło: Dwór Artusa