Artus Festival | Spotkanie z Danielem Rycharskim
Wstęp wolny  /  Inne

Artus Festival | Spotkanie z Danielem Rycharskim

  • Wydarzenie archiwalne: 10.08.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6






Zajmuje się tematami prowincji, religijności, chrześcijaństwa, tożsamości osób LGBTQ+. Szuka napięć i nowych połączeń między pozornie opozycyjnymi społecznościami. Poprzez działalność artystyczną manifestuje osobiste poszukiwanie przestrzeni, w której nieheteronormatywność i wiara chrześcijańska mogą wspólnie funkcjonować. Kolejnym gościem Artus Festiwalu jest jeden z najbardziej rozchwytywanych, współczesnych artystów wizualnych, a także dynamiczny aktywista – Daniel Rycharski.

Jak sam o sobie mówi, jest artystą konceptualnym i awangardowym. Jego działalność angażuje wiele technik, spośród których centralne miejsce zajmują instalacje. Współpracuje z aktywistami społeczności LGBTQ+ oraz religijnymi i rolniczymi stowarzyszeniami, by dać wyraz ich problemom i przeżyciom, przyczyniając się w ten sposób do budowania porozumienia między mieszkańcami polskich miast oraz wsi. Z uwagi na to, iż jednym z głównych celów artysty jest propagacja sztuki na wsi, często angażuje w produkcję sztuki swoją lokalną społeczność. W ubiegłym roku ukazał się oparty na życiu Rycharskiego film „Wszystkie nasze strachy”. Produkcja w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta zdobyła uznanie publiczności i krytyków, wyrażone licznymi nagrodami – w tym statuetką Złotych Lwów 2021 w kategorii „najlepszy film”. Autor scenografii do spektaklu „Miłość w czasach zarazy” Jakuba Skrzywanka.













Daniel Rycharski – artysta wizualny, aktywista. W latach 2005-2009 studiował grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Następnie obronił doktorat na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie. Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, twórca projektów interdyscyplinarnych w przestrzeni publicznej. Laureat licznych nagród, m.in.: tytułu Kulturysta Roku Programu Trzeciego Polskiego Radia 2012, Paszportu Polityki 2016 w kategorii sztuki wizualne oraz Dorothea Stetten Art Award 2022. Mieszka i pracuje w Kurówku i Szczecinie.

Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.







Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.:56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

30
stycznia (poniedziałek), godz. 10:00
⟶ DO 03.02

Zimowe Półkolonie / Poznańska 9 i 3/4

04
lutego (sobota)
⟶ DO 25.02

Maria Szurmiej „Malarstwo”