Artus Festival – Nowe Otwarcie | „Pod niebem Kopernika” | Spotkanie z Jerzym Rafalskim
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Inne

Artus Festival – Nowe Otwarcie | „Pod niebem Kopernika” | Spotkanie z Jerzym Rafalskim

  • Wydarzenie archiwalne: 09.08.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Wydaje się, że obserwacje planet zarezerwowane są tylko dla astronomów wyposażonych w potężny sprzęt optyczny. Tymczasem Kopernik, który nie znał jeszcze lunet czy teleskopów, dokonał epokowego odkrycia budowy naszego Układu Planetarnego tylko za pomocą nieuzbrojonego wzroku, drewnianych kątomierzy i logiki łączącej wyniki obserwacji.

Okazuje się, że i dzisiaj wystarczy trochę cierpliwości, pogodnych nocy i wiedzy, gdzie i jak patrzeć, by dostrzec ruch obiegowy planet wokół centralnego Słońca. A jak przybliżyć owe zjawiska i dostrzec je na prawdziwym niebie? Pomoże nam w tym spotkanie – w ramach  Artus Festival – Nowe Otwarcie – z astronomem Jerzym Rafalskim, któremu towarzyszyć będzie realistyczna prezentacja, ukazująca piękno pogodnego nieba oraz zachęcająca do własnych obserwacji nocnego nieba.

Jerzy Rafalski – mówiąc o nim pół żartem, pół serio: to pasjonat i profesjonalista do spraw nie z tej Ziemi. Już w przedszkolu odkrył gwiazdy na nocnym niebie, a lata szkolne to pierwsze obserwacje planet i spotkania w gronie kółka astronomicznego w największym polskim obserwatorium. Absolwent kierunku astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale i nieustanny miłośnik rozgwieżdżonego nieba. Jako pracownik toruńskiego planetarium, gwiazd ma pod dostatkiem na co dzień. Jest specjalistą od popularyzacji i wizualizacji Kosmosu. Od wielu lat tworzy wielkoformatowe animacje wyświetlane na kopułę, dzięki którym wirtualnie zabiera widzów w najdalsze zakątki Wszechświata. Swoją pasją i doświadczeniem dzieli się także w radiu i telewizji, a w książkach opowiada o Planetach i o Gwiazdach.

Po spotkaniu o godzinie 20:00 na scenie na Scenie Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert Katarzyny Groniec.


Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39