Artus Festival | Anna Dymna | Spotkanie
Wstęp wolny  /  Inne

Artus Festival | Anna Dymna | Spotkanie

  • Wydarzenie archiwalne: 02.07.2022
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Wykłada w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych oraz jest inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji. Tegoroczny Artus Festival zainicjuje spotkanie z jedną z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorek, stale związaną z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie – Anną Dymną!

Anna Dymna zadebiutowała w 1969 roku na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, jako Isia i Chochoł w „Weselu” reżyserowanym przez Lidię Zamkow. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem, Janem Klatą, Teresą Kotlarczyk i Barbarą Sass. Jest posiadaczką tytułu doktora honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pracę artystyczną Anny Dymnej trzykrotnie nagradzano Złotą Maską. Jest też laureatką „Złotego Ekranu”, „Złotej Kaczki”, „Złotych Lwów”, Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, Nagrody im. Kazimierza Kutza oraz „Wiktora” i „Superwiktora”. Uhonorowano ją również „Złotym Aniołem” (nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Tofifest”), Złotym i Platynowym „Szczeniakiem” (nagroda Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa) oraz tytułem Aktorka „NieZwykła” (nagroda 16. Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych).

Od 2003 roku prowadzi cykliczny program telewizyjny „Anna Dymna – Spotkajmy się”. Porusza w nim tematy miłości, akceptacji, samotności, szczęścia, wiary i nadziei. Gośćmi audycji – dwukrotnie nominowanej do Nagrody im. Andrzeja Wojciechowskiego, przyznawanej za materiały dziennikarskie, które wpływają na życie Polaków – są osoby niepełnosprawne oraz ciężko chore.

W 2003 roku aktorka założyła fundację „Mimo Wszystko”. Głównym celem organizacji jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną – najbardziej zagrożonym wykluczeniem społecznym. Za wieloletnią działalność społeczną aktorkę wyróżniono m.in.: Orderem Uśmiechu, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich, Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka (wyróżnienie Rzecznika Praw Dziecka RP), Orłem stulecia „Rzeczpospolitej”, a także Medalem Świętego Jerzego. Ten ostatni otrzymała za to, że – jak napisano w uzasadnieniu – „walczy ze smokiem obojętności i rezygnacji”.

Spotkanie z Anną Dymną jest pretekstem do rozmowy zarówno o jej karierze aktorskiej jak i bezinteresownemu oddaniu osobom najbardziej potrzebującym wsparcia.

Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

29
lutego (czwartek), godz. 17:00

Raz na cztery lata taka data | Warsztaty kreatywne

04
marca (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

07
marca (czwartek)
⟶ DO 10.03

Artus Short Film Festiwal 2024

07
marca (czwartek), godz. 18:00

Artus Short Film Festiwal 2024 | Czwartek