Artus Festival 2024 | wernisaż wystawy „Pozostali są częścią wielkiej ciszy”
Sztuki wizualne

Artus Festival 2024 | wernisaż wystawy „Pozostali są częścią wielkiej ciszy”

  • dzisiaj
    ⟶ DO 28.07
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Toruńska Fabryka Wodomierzy i Zegarów Metron funkcjonująca od 1920 roku, w 2018 roku w wyniku geopolitycznych zawirowań przestaje istnieć. Obecnie budynki fabryczne są w zaawansowanym stadium rozbiórki. „Pozostali są częścią wielkiej ciszy” to ekspozycja artystyczna, odnosząca się do kompleksu fabrycznego toruńskiego Metronu. Niezwykłą wartością w poznawaniu miejsc tego typu jest różnica między czasem, w którym funkcjonowały one w swoim normalnym rytmie, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a okresem, w którym, powoli znikają, umierają. Wystawa koncentruje się na interpretacji opuszczonej fabryki jako metafory przemiany i regeneracji. 

Grupa 00108 m³ postanowiła odkryć potencjał sztuki w miejscu, które kiedyś tętniło życiem, a dziś zanurzone jest w ciszy i tajemnicy.„Pierwszym wrażeniem jakiego doświadczyliśmy po wizycie w tej opuszczonej fabryce, była wszechobecna pustka. Pustka, po tym co zostało, z tego jeszcze nie tak dawno tętniącego życiem miejsca. Najbardziej przemówiły do nas przedmioty osobiste: porzucone zdjęcia, kalendarze, długopisy, kubki, a nawet kwiaty. Cały czas pełnią one rolę najbliższych towarzyszy ludzkiej egzystencji tylko, że już nie pielęgnowanych, a niszczejących i samotnych.

Te intymne ślady ludzkiej egzystencji, w kontrastowym otoczeniu wyniszczonej, rozkradzionej fabryki wciąż przemawiają głosami swoich właścicieli.” Na wystawę składają się trzy obszary: instalacja dźwiękowa, wideoart oraz fotografia.

Wernisażowi towarzyszy koncert performatywny zespołu Łubin. Grupa 00108 m³: Rafał Kołacki (field recording/ kurator projektu) - Doktor sztuki, twórca sztuki wrażliwej. Muzyk związany z takimi zespołami jak HATI, KUST, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana, DAO i Łubin. Autor instalacji dźwiękowych, muzyki do filmów i słuchowisk. Grzegorz Kaźmierski (wideoart/ dokument) - Dokumentalista, członek Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Muzyk, performer, kompozytor muzyki teatralnej, współtwórca zespołu Łubin. Twórca wideoinstalacji. Koordynator Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Szklarnia, prowadzący warsztaty filmowe i dźwiękowe. Monika Sieklucka (fotografia) - Kulturoznawczyni, fotoreporterka wydarzeń kulturalnych i projektów artystycznych.

Artus Festiwal to dwa wakacyjne miesiące pełne kultury! Wśród licznych wydarzeń znajdziecie: koncerty polskich i światowych gwiazd, inspirujące spotkania, wystawy łączące sztukę i reportaż, a także edukacyjne warsztaty dla całych rodzin!Działanie w ramach programu profilaktycznych działań okołokulturowych realizowanych przez Centrum Kultury Dwór Artusa.Źródło: Dwór Artusa